Postřik na mšice – jednoduchý a rychlý návod bez chemie

Mšice často napadají pokojové i venkovní rostliny, kterým se pak přestane dařit, špatně rostou, nekvetou, jsou povadlé a na listech se objeví černý lep. Existuje mnoho chemických přípravků proti mšicím i podomácku vyrobených postřiků. Podívejme se, jak postřik na mšice vyrobit bez chemie.

Mšice vysávají šťávu i důležité živiny z rostlin. Nejdříve se to projeví na listech, květech a nakonec na stonku. Rostlina chřadne a začnou se na ní často projevovat další choroby. Mšice jsou přenašeči dalších onemocnění. Lze zvolit pesticidy a insekticidy, nebo si můžete vyrobit přírodní postřiky, díky kterým se mšic zbavíte. Bez použití chemie bude vaše zelenina mnohem zdravější a chutnější.

Postřik na mšice z kopřiv

Větší množství čerstvých kopřiv vložte do velké nádoby a zalijte vodou. Kopřivy se začnou rozkládat až hnít. Postavte nádobu na slunce a zakryjte, protože budou kopřivy silně zapáchat. Urychlíte tak proces hnití. Po týdnu se vytvoří hustá tekutina, kterou začnete mšice polévat. Kopřivy lze nahradit česnekem nebo pelyňkem.

Postřik na mšice z tabáku či z nedopalků

Nedopalky cigaret obsahují nikotin a další látky s toxickými účinky. Větší počet nedopalků zalijte vodou, vyvařte, nechte pár hodin odležet, přeceďte přes síto a dejte do rozprašovače. Pravidelným postřikem se zbavíte mšic. Můžete použít i tabákové listy.

Postřik na mšice z rebarbory

Postřik z rebarbory zlikviduje mšice, larvy i housenky. Použijte listy a řapíky, které nasekáte nahrubo, vyvaříte ve větším množství vody. Po vychladnutí odvar přeceďte a pravidelně jej nanášejte na rostliny.

Mšice

Postřik na mšice z oleje a prášku do pečiva

Použijte na mšice i svilušky postřik z teplé vody, oleje a prášku do pečiva v poměru 5 l vody, 50 ml řepkového oleje a 3 prášky do pečiva. Této postřik hmyz na listech zadusí. Je třeba jej opakovat asi po týdnu, až se vylíhne zase nová generace hmyzu nakladená v půdě.

Postřik na mšice s mýdlovou vodou

Mýdlový postřik se hodí na pokojové a okrasné rostliny. Na bylinách, ovoci a zelenině se projeví chuť mýdla. Smíchejte čistič na nádobí nebo mýdlo a nechte jej rozpustit. Mýdlovou vodu pak nanášejte na rostliny jednou týdně, na zahradě aplikujte po dešti.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *