Jak sekat trávník? Rady a tipy pro všechny

Správné sečení trávníku je důležitou součástí péče o trávník. Špatné sečení může poškodit trávník a zanechat nenávratné změny v jeho vzhledu. Jak tedy sekat trávník?

Sečením udržujeme výšku trávníku, která se odvíjí od typů trávníku. Pravidelné sečení podporuje odnožování trávy, zahušťuje trávník, snižuje výskyt plevelů a vede ke kvalitnímu vzhledu travnaté plochy. Četnost sekání se odvíjí od druhového složení, funkce trávníku, počasí i podnebí.

Jak často sekat trávník

Nový trávník poprvé sekáme při výšce 10 cm, kdy je trávník už zakořeněný. Trávník zkrátíme na 5 až 6 cm a pak už snižujeme trávník na námi požadovanou výšku. Vždy by měla být odstraněna maximálně jen 1/3 výšky celkového porostu trávníku. Sečení je nutné přizpůsobit přírůstku. Pokud trávník přerostl, neměli bychom jej sekat najednou, ale vždy o 1/3 výšky v odstupu několika dní, než jej posečeme na původní výšku. V letním období jej necháváme vyšší, aby nevysychal.

Jak sekat vysokou trávu

Bubnové sekačky jsou nejvhodnější pro sečení vysoké trávy. Mají jednoduchou obsluhu, vysoký výkon a minimální nároky na údržbu. Jsou vhodné pro kosení nepravidelně udržovaných porostů, rozlehlých ploch, na louky, sady a veliké zahrady. Trávu nerozseká a poskládá do řádků.

Jak sekat ve svahu

Pro svahy jsou vhodné stavebnicové systémy s pohonem dvoudobého motoru. Sklon těchto strojů je omezen jen na bezpečnost obsluhy. Motor se nepoškodí ani ve svažitých terénech se sklonem přesahujícím 30 úhlových stupňů. Motor by měl být s rozvodovým ústrojím OHV nebo OHC, sekačka by měla mít hliníkový podvozek, který je lehčí, sekací nůž s vyhazovacími lopatkami, který dobře trávu hází do koše a rozseká ji při mulčování, velká zadní kola s průměrem 30 cm a pojezd s možností změny rychlosti. Na velkou zahradu se hodí i traktor nebo křovinořez. .

Jak sekat trávník před zimou

Před zimou trávník posečte, v září nebo říjnu proveďte vertikulaci a pořádně jej zalijte. Důležité je podzimní hnojivo s draslíkem pro posílení kořenů a připravení porostu na zimu. Holá místa dosejte kvalitním travním osivem. Do půdy doplňte jemný křemičitý písek, který trávníku prospěje.

Jak sekat kosou

Pohlídejte si, aby ostří kosy nesměřovalo do země ani moc od ní, stejně jako špička kosy. Stůjte rozkročeně a nehrbte se. Veďte kosu celým tělem vždy zprava doleva a zpět, spíše patou kosy než špičkou. Jakmile je pohyb kosou pohodlný, skosená tráva si lehá. Na rozlehlé plochy se hodí delší kosa 75 až 90 cm, na menší a členitý trávník malá kosa 40 až 60 cm. Pokud chcete mít jen jednu kosu, zvolte velikost 60 cm až 70 cm.

Jak sekat srpem

Srp se hodí k vyžínání cestiček a prostorů kolem stromků, kam se kosou nedostaneme. Vyrábí se i srpy pro leváky. Brousí se brouskem na kosu. Variantou srpu je i malá jednoruční kosa. Obojí poslouží k vysečení trávy na trochu hůře přístupných místech. Ostří srpu i jeho špička nesmí směřovat do země ani moc od ní. Tráva musí pěkně lehat. Malou kosu má v nabídce třeba Gardena v řadě combisystem a prodává ji jednak ručně kovanou a také už nabroušenou. V rámci systému lze u kosy vyměnit krátkou násadu za dlouhou.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *