Jak postavit domácí udírnu svépomocí? Návod, jak postavit domácí udírnu.

Pokud uvažujete o stavbě udírny, můžete si v obchodech zakoupit stavebnicový systém, který není složité poskládat. Většinou jsou ze dřeva nebo z nerezu. Doma si ji postavíte i z cihel. Součástí udírny může být i gril, krb nebo pec na pizzu.

Nejběžnější je skříňová udírna, která může být cihlová, dřevěná i plechová. Udit můžete studeným kouřem asi 20 °C, teplým kouřem 60 až 70 °C nebo 80 až 90 °C. Čím teplejší je kouř, tím je rychlejší uzení. Rychle vyuzené maso však musíte dříve spotřebovat. Ideální dřevem na uzení je třeba buk nebo habr. Na stavbu udírny si najděte vhodné místo, aby kouř nešel do oken k vám nebo sousedům. Pak začněte stavět základy nebo položte základovou desku. Velikost udírny bývá 90 x 90 cm.

Základová deska

Základy musí být pevné, aby udírnu udržely a nepraskaly pod její vahou. Používá se beton, u menších udíren ze dřeva či plechu stačí i pevný podklad. Půdu musíte urovnat a udusat. Betonové základy ke skříni na uzení masa jsou ale vždy lepší. Pak začnete postupně stavět 4 části, tedy ohniště, kouřovod, udící skříň a komín.

Jak postavit ohniště

Ohniště postavte o něco níže než komoru pro uzení. Můžete ji umístit do svahu pod skříň. Velikost ohniště musí být oproti skříni o kousek menší. Uvnitř bude rošt na palivo, pod ním popelník, který budete vyndávat a vysypávat popel. Ohniště vždy stavějte z kvalitních cihel a zevnitř ho vyzděte šamotovými cihlami. Aby ohniště ustálo vysoké teploty žáru ohně, vyložte ho šamotovým obkladem, jako v kamnech.

Vytvořte dvoje dvířka

Jedny dvířka jsou nahoře a slouží pro přikládání. Druhá dvířka jsou dole pro odebírání popela. Současně slouží i jako průduchy pro snadnou regulaci síly plamenů. Horní dvířka ochlazují kouř a spodní zvyšují intenzitu ohně. Vždy, když stavíte krb s udírnou, dbejte na to, aby dvířka na skříni dobře těsnila.

Na co si dát pozor

Při stavbě zdí musí u udicí komory zůstat dilatační spáry. Pak pokračujte ve stavbě vnějšího pláště z cihel. Jakmile se dostanete do výšky, kde bude umístěný malý krov střechy, můžete udírnu začít omítat. Pak je třeba sestavit krov. Nejprve si vytvořte základní rám pro krov střechy. Nezapomeňte na to, že střechou bude procházet i odkouření s klapkou pro regulaci odchodu spalin. Konstrukci střechy si vždy namořte protipožárním nátěrem. Dejte na střešní krokve latě, na které si položíte tašky.

Stavba kouřovodu

Kouřovod spojuje ohniště a udící skříň. Můžete si zvolit klasický kouřovod ke kamnům, nebo si jej sami vyzdít. Musí mít délku minimálně 2 metry a potřebný sklon, aby kouř mohl samovolně stoupat až do udící skříně. Pokud je kouřovod vedený v zemi, jeho délka se zvětšuje alespoň na 4 metry. Napojuje se na udící skříň uprostřed spodní části.

Udící skříň a komín

Skříň musí být vyšší než ohniště, aby se dala napojit na kouřovod v potřebném sklonu. Podložte ji dutým soklem, kam můžete uskladnit dřevo. Dovnitř skříně dejte nad vyústění kouřovodu mříž, která kouř snadno rozptýlí. Nad ní pak dejte síť pro zachycení odpadávajících kousků surovin tak, abyste ji mohli z udírny snadno vyndat. Téměř ke stropu skříně umístěte latě s háčky a teploměr. Z horní části skříně veďte komín, ať má kudy odcházet kouř. Může to být roura od kamen nebo komínové vedení pro udírnu. Pro regulaci množství kouře nezapomeňte komín osadit záklopkou. Stavba musí vyschnout, než ji zakouříte. Než začnete udit, nechejte ji proto chvíli pracovat naprázdno.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *