skvrna od krve

Jak vyčistit skvrny od krve – zaručený postup

Odolné skvrny od krve lze vyčistit i bez drahých čisticích prostředků. Vyzkoušejte si některou s námi popsaných metod, které se osvědčily jiným.

Odstranění skvrn od krve studenou vodou

Neperte oblečení od krve v teplé ani horké vodě. Krev se v ní sráží a dostává se hlouběji do vláken. Maximální teplota je 40 °C, ale doporučujeme studenou vodu. Pokud je skvrna od krve čerstvá, namáčejte oblečení pár hodin ve studené vodě a pak ho vyperte ve studené mýdlové vodě. Můžete přidat sodu nebo ocet.

Čištění čerstvých skvrn od krve peroxidem vodíku

Tato dezinfekce funguje jen na čerstvou krev. Při práci s peroxidem vodíku buďte oparní, protože může látku vybělit nebo zeslabit a vytvořit na ní skvrny. Pro použití jej raději nařeďte na půl s vodou. Naneste jej napřed na látku na malém a skrytém místě, kde si to vyzkoušíte. Peroxid bude pěnit a pak jej můžete setřít hadříkem. Postup lze opakovat, dokud skvrna nezmizí a pak látku omýt mýdlovou vodou.

skvrna od krve

Čištění zaschlých skvrn solí a zubní pastou

Látku nejprve přes noc namočte do studené vody. Pak místo posypte solí. Po další hodině látku očistěte a vyperte ve studené vodě. Postup podle potřeby opakujte. Na poskvrněné místo lze také nanést zubní pastu, nechat ji zaschnout a pak vyprat mýdlem a studenou vodou.

Čištění skvrn od krve z matrace a koberce

Pokud je skvrna na místě, které nelze namočit, jako je sedačka, matrace a koberec, smíchejte si vodu se solí na hustou pastu a do skvrny ji vtírejte houbičkou namočenou ve studené vodě. Krystalky soli krvavé skvrny z vláken vytáhnou. Postup můžete použít i na textil, který se dá prát v pračce.

skvrna od krve

Čištění skvrn od krve čpavkem

Smíchejte půl hrnku vody s jednou lžící čpavku a nalijte roztok na vzdorující skvrnu. Jakmile skvrna zmizí, opláchněte místo studenou vodou. Čpavek nikdy nepoužívejte na len, hedvábí a vlnu. Podobně se dá použít i borax.

Odstranění skvrn od krve pomocí enzymů

Na odolné materiály, jako je riflovina, můžete použít zkřehčující prášky na maso bez koření. Obsahují enzymy, které rozkládají organický materiál, jako je krev. Enzymy jsou často i součástí přípravků do myčky na nádobí. Navlhčete místo od krve a nasypte na něj jednu lžíci přípravku. Každých pár hodin promněte látku, ať se přípravek dostane hlouběji do látky. Druhý den látku vyperte.

skvrna od krve

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *