Jak vybudovat vyvýšený záhon z palet?

Vyvýšené záhony nejsou náročné na vybudování ani z hlediska údržby. Mají hodně předností. Podívejte se, jak si postavit vyvýšený záhon z palet.

Co je vyvýšený záhon

Vyvýšený záhon pro pěstování rostlin je umístěný nad úrovní země a je naplněn zeminou. Jde o box bez dna i víka, tedy rám. Můžete jej umístit na vhodné místo na zahradě a začít pěstovat zeleninu, zkusit pěstovat cibuli, drobné ovoce, květiny, nebo zkusit pěstování bylinek. Vyvýšený záhon vypadá elegantně a může být z palet, ze dřeva, plastu nebo z betonových tvárnic.

Výhody vyvýšeného záhonu

Výrazně zredukujete plevel, kterého byste se u klasického záhonu zbavovali velmi těžko. Je výbornou volbou pro ty, co mají na pozemku neúrodnou a nekvalitní půdu. Po zemi ve vyvýšených záhonech nepřecházíte, proto je tu zemina vzdušnější a rostlinám se lépe daří. Pokud si vytvoříte vyvýšený záhon ve výši pasu, nemusíte se ohýbat a šetříte páteř. Při zalévání rám zabraňuje vyplavování živin z půdy, a to i během velkých dešťů a záhon tvoří bariéru proti škůdcům, jako jsou slimáci. Máte větší kontrolu nad složením a kvalitou půdy. Půda je teplejší a můžete sázet dříve bez obav z přízemních mrazů.

Zásady při budování vyvýšených záhonů

 • vyberte si vhodné místo
 • záhon by měl být přístupný ze tří stran
 • ohraničte tvar záhonu a odkopte 30 až 60 cm vrstvu půdy a odložte stranou
 • na dno záhonu dejte husté králičí pletivo, které zabrání přístupu hlodavců
 • obvod záhonu ohraničte zvoleným materiálem – paletami
 • prostor naplňte jednotlivými vrstvami, 1 vrstva má mít výšku 25 cm
 • spodní vrstvu tvoří větve či sláma pro dobrou cirkulaci vzduchu a odvádění nadbytečné vody
 • druhou vrstvu tvoří drn, tenčí větvičky, proutí z révy a drcená kůra
 • třetí vrstvu listy z okrasných či ovocných stromů
 • čtvrtou vrstvu tvoří hrubý kompost nebo půda
 • poslední vrstvu odkopaná zemina s jemným prosátým kompostem či zakoupeným zahradnickým substrátem

Vyvýšený záhon z palet

 • Palety lze rozebrat a z desek poskládat rám záhonu. Po rozebrání palet stačí desky zbít dohromady a vytvořit jednotlivé strany rámu. Pak strany upevněte na místo a naplňte ho přírodním materiálem a zeminou.
 • Můžete si ho vyrobit i tak, že rám záhonu budou tvořit palety vcelku. Mezi deskami palet jsou ale mezery, které musíte zaplnit přidáním dalších desek, nebo použijete palety pouze jako dekorační obal třeba pro plastový kontejner, který bude tvořit základ vyvýšeného záhonu. Můžete také vyplnit vnitřek rámu z palet nopovou fólií.

Jak vytvořit vyvýšený záhon z palet

Nejprve je třeba připravit si povrch podle výše popsaných bodů. Vykopejte přibližně 30 cm, zeminu odložte stranou, na dno dejte králičí pletivo a můžete stavět. Vhodné je na výstavbu záhonu použít přebroušené a přelakované, případně natřené palety. Palety napevno spojte pomocí šroubů. Pak nastříhejte nopovou fólii, která chrání palety před vlhkostí. Připevněte ji z vnitřní strany záhonu na palety pomocí sponkovačky nebo hřebíčků. Pak vyplňte záhon výše popsaným vhodným materiálem a zeminou a můžete se pustit do sázení.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *