Jak vybudovat vyvýšený záhon z palet?

Vyvýšené záhony nejsou náročné na vybudování ani z hlediska údržby. Mají hodně předností. Podívejte se, jak si postavit vyvýšený záhon z palet.

Co je vyvýšený záhon

Vyvýšený záhon pro pěstování rostlin je umístěný nad úrovní země a je naplněn zeminou. Jde o box bez dna i víka, tedy rám. Můžete jej umístit na vhodné místo na zahradě a začít pěstovat zeleninu, zkusit pěstovat cibuli, drobné ovoce, květiny, nebo zkusit pěstování bylinek. Vyvýšený záhon vypadá elegantně a může být z palet, ze dřeva, plastu nebo z betonových tvárnic.

Výhody vyvýšeného záhonu

Výrazně zredukujete plevel, kterého byste se u klasického záhonu zbavovali velmi těžko. Je výbornou volbou pro ty, co mají na pozemku neúrodnou a nekvalitní půdu. Po zemi ve vyvýšených záhonech nepřecházíte, proto je tu zemina vzdušnější a rostlinám se lépe daří. Pokud si vytvoříte vyvýšený záhon ve výši pasu, nemusíte se ohýbat a šetříte páteř. Při zalévání rám zabraňuje vyplavování živin z půdy, a to i během velkých dešťů a záhon tvoří bariéru proti škůdcům, jako jsou slimáci. Máte větší kontrolu nad složením a kvalitou půdy. Půda je teplejší a můžete sázet dříve bez obav z přízemních mrazů.

Zásady při budování vyvýšených záhonů

 • vyberte si vhodné místo
 • záhon by měl být přístupný ze tří stran
 • ohraničte tvar záhonu a odkopte 30 až 60 cm vrstvu půdy a odložte stranou
 • na dno záhonu dejte husté králičí pletivo, které zabrání přístupu hlodavců
 • obvod záhonu ohraničte zvoleným materiálem – paletami
 • prostor naplňte jednotlivými vrstvami, 1 vrstva má mít výšku 25 cm
 • spodní vrstvu tvoří větve či sláma pro dobrou cirkulaci vzduchu a odvádění nadbytečné vody
 • druhou vrstvu tvoří drn, tenčí větvičky, proutí z révy a drcená kůra
 • třetí vrstvu listy z okrasných či ovocných stromů
 • čtvrtou vrstvu tvoří hrubý kompost nebo půda
 • poslední vrstvu odkopaná zemina s jemným prosátým kompostem či zakoupeným zahradnickým substrátem

Vyvýšený záhon z palet

 • Palety lze rozebrat a z desek poskládat rám záhonu. Po rozebrání palet stačí desky zbít dohromady a vytvořit jednotlivé strany rámu. Pak strany upevněte na místo a naplňte ho přírodním materiálem a zeminou.
 • Můžete si ho vyrobit i tak, že rám záhonu budou tvořit palety vcelku. Mezi deskami palet jsou ale mezery, které musíte zaplnit přidáním dalších desek, nebo použijete palety pouze jako dekorační obal třeba pro plastový kontejner, který bude tvořit základ vyvýšeného záhonu. Můžete také vyplnit vnitřek rámu z palet nopovou fólií.

Jak vytvořit vyvýšený záhon z palet

Nejprve je třeba připravit si povrch podle výše popsaných bodů. Vykopejte přibližně 30 cm, zeminu odložte stranou, na dno dejte králičí pletivo a můžete stavět. Vhodné je na výstavbu záhonu použít přebroušené a přelakované, případně natřené palety. Palety napevno spojte pomocí šroubů. Pak nastříhejte nopovou fólii, která chrání palety před vlhkostí. Připevněte ji z vnitřní strany záhonu na palety pomocí sponkovačky nebo hřebíčků. Pak vyplňte záhon výše popsaným vhodným materiálem a zeminou a můžete se pustit do sázení.

Impregnace na dřevo je efektivní ochranou před vlhkostí, škůdci i plísněmi. Použít lze různé lazury, nátěry, vosky, oleje nebo krycí barvy.

Co vysadit do vyvýšeného záhonu v prvním roce

V osluněném a zavlažovaném vyvýšeném záhonu se první rok po založení začnou intenzivně rozkládat prospěšné organické látky. Bude velmi bohatý na živiny a prohřátý i zevnitř. Vyhovovat proto bude teplomilné zelenině, jako jsou rajčata, papriky, okurky, cukety, dýně, lilky a mnoha dalším druhům užitkových rostlin.

Co vysadit do vyvýšeného záhonu ve druhém roce

Ve druhém roce vyvýšený záhon osázejte zeleninou, která by v prvním roce zbytečně jen hromadila dusičnany. Vsaďte tedy hlavně na košťáloviny, jako je zelí, kapusta, kedluben, kadeřávek, brokolice nebo květák, různé saláty a špenát či mrkev, petržel, celer a další kořenová zelenina. Zasadit můžete i brambory, fazol, fenykl či cibuli.

Co vysadit do vyvýšeného záhonu ve třetím roce

Ve třetím roce do vyvýšeného záhonu vysaďte méně náročnou zeleninu, jako je třeba hrášek, polníček nebo ředkvičky. Obecně tedy platí, že čím jsou plodiny méně náročné na živiny, tím později se do vyvýšených záhonů vysazují. Ve třetím roce zvolte plodiny, které se dají opakovaně pěstovat od jara až do podzimu.

Pěstování jahod ve vyvýšeném záhonu

Pokud se jedná o drobné ovoce, vyvýšené záhony jsou vhodné zejména na jahody. Těm totiž pěstování v kaskádových květináčích vyhovuje a postačí jim i truhlík, nebo menší vyvýšený záhon na nohách, který není dostatečně hluboký pro jiné rostliny s rozsáhlým kořenovým systémem. Jahody jsou na prostor a hloubku nádoby nenáročné a jejich pěstování ve vyvýšeném záhonu zvládne i úplný začátečník.

Pěstování bylinek ve vyvýšeném záhonu

Zejména na menších zahradách se často využívají bylinkové vyvýšené záhony. Mohou mít klasický tvar, anebo třeba tvar pyramidy, která umožňuje v jednotlivých patrech udržovat různou vlhkost půdy přesně podle potřeb jednotlivých bylinek. K nejčastěji pěstovaným bylinám patří bazalka, máta, meduňka, šalvěj, kopr, tymián, petržel, libeček, pažitka, majoránka, mateřídouška, oregano či dobromysl, levandule, lichořeřišnice, yzop či pelyněk.

Pěstování okrasných rostlin ve vyvýšeném záhonu

Klasické vyvýšené záhony, ale i pyramidy jsou vyhledávanou variantou záhonu i pro okrasné květiny. Zajímavé možnosti pro kombinování různých druhů rostlin a květin nabízí také vyvýšené záhony s treláží, která slouží jako opora pro popínavé rostliny. Před ně se dají navíc zasadit i převislé druhy rostlin, což zajistí vysoce efektivní a originální okrasu každé zahrady.

Smíšená výsadba a sdílení záhonů v komunitních zahradách

Smíšená výsadba představuje pěstování více druhů ovoce a zeleniny na jednom záhonu, doplňovat ji mohou i okrasné rostliny. V komunitních zahradách je třeba také vzít v úvahu, na jak dlouho máte daný záhon pronajatý. Pokud do něj vysadíte jahodník a příští sezonu už připadne záhon někomu jinému, musíte je pak přesadit třeba k sobě na balkon, nebo je nový nájemce zdědí, což může a nemusí ocenit.

Nejčastější dotazy

Jakou fólii použít do vyvýšeného záhonu?

Do vyvýšeného záhonu použijte neperforovanou nopovou fólii, která se používá pro hydroizolaci stavby.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *