Modrá skalice a její využití jako čistič bazénu

Modrá skalice má mnoho využití a dá se použít i do bazénu proti výskytu řas. Na potlačení dalšího růstu řas vám poslouží velmi dobře. Jak se dá použít do bazénu?

Co je modrá skalice

Skalice modrá neboli síran měďnatý, CuSO4.5H2O, obsahuje 25 % mědi. Ve 4 g skalice je 1 g mědi. Účinná a bezpečná koncentrace mědi je 1 až 2 mg/l, což odpovídá 4 až 8 mg/l neboli 4 až 8 g/m³ skalice.  Jde o levný způsob, jak dostat měďnaté ionty do bazénové vody. Měď funguje jako biocid a tlumí růst nežádoucích organizmů. Funguje i jako algicid, tedy proti výskytu řas. Chlor rostoucí řasy nezničí. Kdybychom je chtěli zničit chlorem, byla by to vysoká dávka, která je pro člověka neúnosná.

Použití modré skalice

Modrá skalice neboli síran měďnatý se na zničení řas používá v množství asi 5 g na 1 m³ vody. Je třeba pamatovat i na pravidelnost aplikace. Modrou skalici lze použít jako prevenci proti vzniku řas jednou za 2 až 3 týdny. Vodní řasy na začátku sezony jednorázově odstraníte. Při zvýšeném výskytu řas na 1m³ vody můžete použít dávku až 7 g modré skalice. Půlkilové balení stojí asi 60 korun.

Způsob aplikace modré skalice

Skalici je třeba nejdříve rozmíchat v kbelíku s vodou a nechat ji v něm dokonale rozpustit. Pak je třeba spustit filtraci, nalít roztok do bazénu a důkladně filtrovat vodu po dobu 24 hodin. Budete mít křišťálové průzračnou vodu, která vydrží přes celé léto. Podle potřeby lze přidat chlorové tablety. Hodnota chlóru a pH se má kontrolovat jednou týdně a na základě výsledků lze vodu upravovat.

Samotnou měď nepoužívejte

Měď nelze použít samostatně, protože je nutné bazénovou vodu oxidovat. To lze provádět chlórem nebo kyslíkem v podobě peroxidu či ozónu. Chlór nemusí být ale dostatečný a kyslík neboli peroxid nelze bez biocidu používat. Měď je bezpečná při použití 1 až 2 mg/l a je levným doplňujícím biocidem/algicidem ke chlóru, kyslíku nebo ozónu.

Na snížení pH poslouží kyselina solná

Ke snížení pH vody z alkalického na kyselé lze použít 31 % kyselinu chlorovodíkovou/solnou, tedy HCl. Za litr zaplatíte asi 30 korun. Pro snížení pH o hodnotu 1,0 v bazénu o objemu 40 m³ použijte 2 litry kyseliny solné. Kyselinu nejprve důkladně nařeďte vodou v kbelíku o objemu 15 litrů vždy po jednom litru kyseliny, tedy 2 x 15 litrů s litrem kyseliny solné. Celkem nalijte do bazénu 30 l roztoku.

Bezpečnostní zásady při použití

Nikdy nelijte kyselinu přímo do vody. Naředěnou ji při spuštěné filtraci nalijte po částech do bazénu a nechte ji 12 až 24 hodin působit. Pak testerem zkontrolujte hodnotu pH, a pokud budou hodnoty stále vysoké, tak proces opakujte. Doporučená hodnota pH je 6,8 až 7,2. Na údržbu bazénu o objemu 40 m³ za sezonu zaplatíte asi 160 korun za 280 gramů modré skalice a 4 litry kyseliny solné.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *