Jak postavit dřevník – Krok za krokem

Aby nám dřevo do krbu či kamen na dřevo řádně vyschlo, potřebujeme kvalitní dřevník, který nám pomůže dřevo udržet v suchu během celého roku. Jak ho postavit a na co si dát pozor? 

Je třeba se nejprve zamyslet nad výběrem vhodného místa. Ideální je postavit dřevník na volném prostoru, protože bude mít palivové dřevo dobrý přístup ke vzduchu ze všech stran a bude tak mnohem lépe prosychat. Také myslete na to, jak daleko budete dřevo nosit a zda k němu bude dobrý přístup, když třeba napadne sníh.

Pevné základy

Důležitou součástí dřevníku je podstava. Dřevo nemá ležet přímo na betonovém základě, dlažbě, nebo na hlíně. Dobrým základem jsou palety, protože dávají možnost přístupu vzduchu i zespoda. Ale Použít lze i staré trámy či pražce. Jinak se bude dešťová voda pod dřívím hromadit a dřevo bude hnít. Podstava by měla být vysoká 10 až 15 cm nad úrovní terénu.

Stavba dřevníku

Nejlepším řešením je využití starých dřevěných příček a prken. Dřevo ošetřete ochranným nátěrem, aby nepodléhalo hnilobě. Vhodná je i železná konstrukce se základem z lešenářských trubek. Na střechu lze použít vlnitý plech či klasické tašky, které však vyžadují konstrukci z dřevěných hranolů. Nestavte dřevník se všemi uzavřenými stěnami, jinak bude dřevo hnít a rozkládat se. Vždy musí být nejméně jedna stěna otevřená pro přívod vzduchu a odpařování vlhkosti.

Stěny u dřevníku

Jakmile máme hotovou podstavu, dalším krokem bude zbudování nosných sloupků. Pokud stavíte ze dřeva, spodní část trámků ošetřete opálením a nátěrem proti hnilobě. Pak je zakopejte do země kvůli lepší stabilitě. Výška trámku se odvíjí od množství dřeva. Je třeba počítat s tím, že stříška musí mít dostatečný sklon, aby mohla voda dobře odtékat. Přední a zadní sloupky musí mít rozdílnou výšku, můžete však stříšku sklonit i do strany. Záleží na tom, kam se dá dešťová voda odvádět. Horní část sloupků spojte vodorovně trámky a konstrukci vyztužte vzpěrami, aby se dřevník nezbortil díky větru. Stěny dřevníku musí umožňovat cirkulaci vzduchu. Proto je dobré obehnat dřevník pletivem nebo sítí, která zajistí, že se dřevo z dřevníku nevysype.

Zastřešení dřevníku

Na zastřešení dřevníku je nejlepší vlnitý plech, sklolaminát nebo novodur. Lze také použít asfaltové šindele, dřevěné došky nebo střešní tašky. Stříšku lze vyrobit i z plachty nebo igelitu, ale je to náročnější, méně efektivní a nejde o trvalé řešení. Při zastřešení dřevníku plachtou či plastovou folií je třeba jej podložit deskou a sítí z latí nebo armovací sítí. Voda by jinak mohla plachtu protrhnout. Plachtu je také třeba dobře upevnit. Na oka plachty lze navázat PET lahve naplněné pískem.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *