Jak pěstovat dracenu?

Dracena pochází z čeledi agáve a do našich pokojů a interiérů dorazila z Afriky. Některé odrůdy rostou jako strom, jiné zase jako keř. U nás je dracena pěstovaná jako pokojová rostlina, která může dorůst až do výšky 150 cm. Podívejte se, jak správně pěstovat dracenu.

Pěstovat v domácích podmínkách můžete hned několik různých druhů rostliny s názvem dracena, které se od sebe liší velikostí, vzhledem a zbarvením listů. Pěstování v domácích podmínkách není vůbec náročné, takže se ho nemusíte vůbec obávat.

Tip: 5 TIPŮ JAK SI MODERNĚ ZAŘÍDIT OBÝVÁK

Umístění a vhodná teplota

Pokud chcete, aby se draceně u vás dařilo, umístěte ji tam, kde na ni nebude svítit přímé sluníčko. Mírně slunce snese akorát v zimě. Ideální je, když ji umístíte do polostínu. Do stínu ji však nedávejte, bylo by jí tam chladno. Dracena je pokojová rostlina, a proto jí vyhovuje normální pokojová teplota. Pozor, nedávejte ji tam, kde bude v průběhu dne chladno, tedy pod 15 ˚C, nebo naopak přílišné teplo, nad 25 ˚C. Je třeba obírat staré spodní listy, které přirozeně žloutnou a sesychají.

Přesazování a volba květináče

Přesazovat se má rostlina pouze jednou za dva roky, vždy na začátku jara. Při přesazování zvolte o něco větší květináč, nízký a široký, do kterého dejte směs drnovky a listovky v poměru 2:1. Další díl by měl tvořit písek a nakonec přidejte nejlépe proleželý hnůj. Je důležité, abyste při přesazování draceny v květináči vytvořili velkou drenáž, protože dracena zakořeňuje v horní vrstvě půdy.

Hnojení a zalévání

Dracenu hnojte 2x do měsíce hnojivem pro pokojové květiny od března do září. V zimě rostlinu nehnojte, má klidové stádium. Pro tuto rostlinu není až tak důležitá zálivka jako vlhkost vzduchu. Dracena s tužšími listy sice snese krátkodobě i sucho, ale ostatní druhy ne. Rostlině nejvíce svědčí letní vzdušná vlhkost kolem 85 %, a proto ji v letních vedrech alespoň jednou týdně, ale klidně i denně roste. Roste ji i v zimě, pokud je umístěna v místnosti s ústředním topením. Pozor na přemokření, aby neuhnily kořeny.

Rozmnožování

Pokud si chcete vypěstovat svou vlastní dracenu, není to zas tak složité. Dracena se rozmnožuje pomocí kmínkových řízků, minimálně 10 cm dlouhých. Ty v létě svisle zapíchejte do chudého substrátu. Množit můžete i s pomocí matečné rostliny. V tom případě musíte odříznout vrcholek, který dáte do sklenice s vodou a trochou dřevěného uhlí. Přibližně za 3 měsíce se objeví první kořeny. Lze ji pěstovat i ​​ze semen. Dracena u nás nekvete, proto nemá semena, musíte si je koupit ve specializovaných obchodech s osivem.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *