Zákoutí v zahradě: Vytvořte si oázu klidu

Vytvořte si ve své zahradě příjemné letní odpočinkové místo pod širým blankytným nebem i pod hvězdami na noční obloze. I malý prostor můžete skrýt před zvědavými zraky sousedů. Krásně si odpočinete po práci nebo si užijete báječný večer s rodinou či přáteli. Pečlivě si vybírejte zahradní nábytek, doplňky a celkové uspořádání.

Relaxační zákoutí s vodními živly

Vytvořte si svou oázu klidu a pohody i na malém plácku. Zurčení vody je zárukou zklidnění a pohody. Vodní prvek může představovat miny rybníček s lekníny, pítko pro ptáky, tryskající fontánka, voda stékající po kamenech i zurčící vodopád. I malý bazén může mít vodní bar a budete se v něm cítit skvěle. Váš soukromý mikrosvět vám budou všichni závidět a toto zákoutí v zahradě vás dostane do harmonie.

Načerpejte energii z ohně

Unikátním živlem je také oheň. Naslouchejte zvukům praskajícího dřeva, vdechujte vůni smůly, grilovaného či uzeného masa nebo opékaných špekáčků a do rozžhaveného popela si hoďte hlízy na pečené brambory. Pohled do plamenů ohně je úžasná meditace. Nezáleží na velikosti prostoru. Dbát musíte jen na bezpečnost, aby zdroj přímého ohně nebyl v blízkosti hořlavin a vítr nevyudili příbytky sousedů.

Ukolébejte se jemným houpáním

Skvělým relaxačním prostředkem je také houpání. Vezměte si knížku nebo křížovku do houpací sítě či zahradní houpačky. Využijte stromy, nebo si zakupte jednoduché konstrukce, které kamkoliv postavíte. Houpačky se dají koupit, ale můžete si postavit i svou vlastní houpačku třeba s držákem na nápoje a LED osvětlením. Pokud vás před sluncem neochrání koruny stromů, pomůže dřevěná pergola.

Spánek pod modrým nebem i večerní oblohou

Pokud už dávno nemůžete kvůli zdraví spát ve spacáku na zemi, pořiďte si pohovku, venkovní sofa nebo lehátko. Volte přírodní materiály odolné proti UV záření, vodě i rozmarům počasí. Třeba ratan či bambus vyžaduje minimální údržbu. Podobně je na tom teakové dřevo vhodné i k bazénu a vodě. Odpolední šlofík pod nebem s obláčky nebo večerní spánek pod hvězdami na noční obloze zklidní i nabije energií.

Stmelte rodinu a přátele

I když nemáte místa nazbyt, vytvořte si koutek pro všechny přátele i členy rodiny. I na malém prostoru skloubíte vhodný zahradní nábytek pro posezení i stolování, dětské hřiště, s místem pro grilování i ohništěm, vodním prvkem a posezením pro více lidí. Jestliže nemáte zahrádku, využijte balkon, lodžii či terasu a proměňte je na malou oázu klidu pro příjemný pobyt s lidmi i o samotě.

Přírodní prvky pro navození harmonie

U místa k sezení prostříhejte keře, zregenerujte trávník, osázejte záhony kvetoucími keříky a pestrobarevným kvítím. Přidejte záhon či nádoby s bylinkami, které využijete na čaj i jako koření do jídla. Přidejte superpotraviny pro jarní detox v podobě černého bezu, borůvek, brusinek či rakytníku. Vaše zahrada bude zdrojem načerpání energie i nové inspirace.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *