postel z palet

Postel z palet – Jak ji vyrobit + inspirace

Postel z palet je způsob, jak si pořídit originální kousek za pár korun. Snadno si ji sami doma vyrobíte. Postel z palet může vypadat skutečně skvěle.

postel z palet

Pokud vyrábíte postel z palet, matrace nemusí nutně překrývat celou konstrukci. Klidně vedle ní může vzniknout odkládací plocha. Stačí jen použít menší matraci. Jaký typ matrace vybrat už záleží na vašich preferencích.

postel z palet

Podsvícená postel z palet se zase hodí pro všechny romantické duše. Do bočních částí pod okraje postele vložíte stylové lampičky nebo elektrický světelný pruh s LED diodami nebo led páskami. K nim si můžete přidat dálkové ovládání i s regulací množství světla. Na čelo postele si zase můžete přidělat lampičky na čtení.

postel z palet

Originální a levná postel z palet

Trendem našeho století je vdechovat použitým předmětům nový život a dávat jim zbrusu nový vzhled. I vy si z nich můžete vyrobit něco originálního, třeba právě nábytek a postele z palet. Z klasických dřevěných palet, které seženete buď zcela zadarmo, anebo jen za pár korun, se dá vyrobit mnoho věcí. Konferenční a noční stolky, pracovní stoly, knihovny, botníky, pohovky, houpačky, křesla i postele. Právě postele mohou mít celou řadu podob. Jednoduchá lůžka, dvojlůžka, postele s úložným prostorem i vysoké manželské postele.

postel z palet

Nejčastější rozměry postelí z palet

Vlastnoručně vyrobenou postel si můžete uzpůsobit přesně podle svého. Velikost europalet je 120 x 80 cm. Snadno si z nich vyrobíte postel o rozměru 200 x 160 cm, kterou překryjete matrací stejného rozměru. Pokud chcete odkládací prostor na odložení telefonu, budíku, knihy nebo táce se snídaní, zvolte si menší matraci třeba o velikosti 140 x 200 cm. Velmi oblíbené jsou i rozměrnější postele z palet 180 x 200 cm a 200 x 200 cm. Palety k sobě můžete libovolně skládat krátkou i dlouhou stranou, nebo si jednotlivé kusy pilkou zkrátit a libovolně napojit.

postel z palet

Jak vyrobit postel z palet

Palety si nejprve upravte na potřebnou délku. Odstraňte z nich všechny kovové sponky a přebytečné hřebíky. Ostatní hřebíky dokonale zatlučte, aby jejich hlavičky nevyčnívaly ven a postel byla bezpečná. Všechny hrany palet si otupte hoblíkem, bruskou nebo brusným papírem. Vrchní části prken ještě obruste pásovou bruskou a ručně začistěte. Nikde nesmí z palet trčet třísky. Sestavte si postel a palety spojte pomocí hřebíků nebo šroubů. Nakonec postel natřete lazurou, krycí barvou nebo bezbarvým lakem.

postel z palet

Nezapomeňte na doplňky

Postel z palet můžete podsvítit nebo doplnit lampičkami. Vzniknout vám může i odkládací místo. Ozvláštnit ji však můžete i různými praktickými doplňky. Čelo ocení všichni, co si rádi čtou v posteli. V malých bytech zase uvítáte úložný prostor. Postel můžete vyvýšit a dát jí kolečka. Ta můžete umístit i na vysouvací zásuvky pod postelí. Úložný box může být i před postelí. K posteli se vám mohou hodit poličky a malá knihovna na právě rozečtené knihy nebo konferenční stolek z palet. Velmi vhodným doplňkem jsou i noční stolky, bez kterých si třeba právě vy nedovedete ložnici představit. Pak už stačí si na ně dát stolní lampičky. Budete si mít kam odložit mobil, knížku i brýle.  

postel z palet

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *