Jaká je správná výška kuchyňské linky

Zřizujete si nový dům či byt nebo zrovna rekonstruujete kuchyň? Nezapomeňte na ergonomická pravidla kuchyňské linky v oblasti pracovních ploch.

Kuchyň je nejvytíženější místností naší domácnosti, a proto plánování věnujte dostatek pozornosti a vše promyslete do nejmenšího detailu. Při práci je třeba se cítit dobře a pohodlně i v kuchyni. Prostředí vás má příjemně ovlivňovat psychicky i fyzicky a k tomu slouží základní ergonomická pravidla. Pracovní plocha je nejdůležitější součástí kuchyně a souvisí s ní hned několik důležitých parametrů. Základem je její výška. Při sestavování nové kuchyňské linky se vždy držte svých vlastních parametrů a v kuchyňském studiu si vyzkoušejte více možných výšek pracovní desky.

Výška pracovní plochy

Když přistoupíte k pracovní ploše, vaše předloktí a paže má svírat tupý úhel. Ke krájení potravin i válení těsta využíváme váhu svého těla a u vysoko položené plochy to není možné. Pokud máte naopak plochu nízkou, hrbíte se a bolí vás záda. Výška pracovní desky se pohybuje mezi 85 až 90 cm, ale záleží na výšce uživatelů. Využijte sokl vkládaný mezi skříňky a podlahu. Módním trendem je posouvání soklu více dopředu a pak línie spodních dvířek působí kompaktně. Praktické to ale není. Zapuštěný sokl má své opodstatnění pro přesah chodidel, abychom mohli stát u kuchyňské linky pohodlně a bez nutného předklánění.

Mycí a varná plocha kuchyně

Pokud je dřez příliš nízko, hodně trpí záda a pokud je naopak příliš vysoko, přetěžujeme trapézové svaly. Doporučuje se uložit dřez o několik centimetrů výše, než základní výšku pracovní desky, aby byla naše práce u dřezu mnohem pohodlnější. Varnou desku pak volte opačně. Nižší úroveň varné desky je pro vás optimální a práce s nádobím bude pohodlnější stejně jako míchání pokrmu. Do hrnců lépe vidíme. Rozdílné výšky pracovní plochy dělají kuchyň nápaditější s dávkou dynamiky.

Výška horních skříněk

Pokud nechcete neustále využívat pomocné schůdky, což doporučujeme jen v miny bytech. Pro lepší dostupnost nejvýše uloženého místa v kuchyni pořádně měřte. Vrchní skříňky by měly být zavěšeny tak, abychom se nemuseli nadprůměrně natahovat. Nejvyšší možná výška je do 190 cm. Navíc se v poslední době volí větší hloubku pracovní desky, která zároveň s komfortním prostorem umožní zavěsit horní skříňky právě do takové výšky, kdy se lze pohodlně natáhnut dopředu bez zbytečného stoupání na špička a neuhodit se při tom do hlavy.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *