Jak na ucpaný odpad?

Ucpaný odpad v kuchyni i v koupelně nás dokáže pěkně potrápit. Jak si v takovou chvíli rychle a účinně pomoci a jak těmto situacím předejít? Máme pár tipů.

Dbejte na prevenci

Preventivní opatření se rozhodně vyplatí. Zkuste dát sítko na výlevku, ať zachytí hrubší nejistoty. Neházejte do odpadu větší a tvrdé kousky od jídla, jako kusy kostí, skořápky od vajíček a ořechů, žádné zbytky jídla a nevylévejte do odpadu ani tuk. Pokud se odpad opravdu ucpe, zkuste jej vyčistit.

Na odpad použijte zvon

Zvon je dobrým řešením, pokud voda ještě trochu protéká. Zvonem vytvoříte velmi silný tlakový ráz, který prorazí ucpávku i ve vzdálenějších místech. Musíte přitom dokonale zaslepit všechny vývody odpadů a následně potrubí zaplavit vodou. Rytmicky a pravidelně vytvářený podtlak zvonem uvolní většinu odpadů. Do dřezu, umyvadla či vany při čištění zvonem napusťte vodu. Mezi zvonem a překážkou v odpadu nesmí být vzduch, ale jen voda. Díky její nestlačitelnosti vzniká potřebný tlak. Pro ucpání přepadového otvoru použijte mokrý hadr. Přes suchý se nasává vzduch a požadovaný podtlak nevznikne tak. Postup opakujte, až voda začne odtékat.

Jak na ucpaný záchod – použijte instalatérskou pružinu

Ohnutý silný drát pomůže, pokud je překážka 10 až 15 centimetrů od odpadu. Konec drátu oviňte hadrem, abyste si nepoškodili WC mísu. Pokoušejte se drátem otáčet, tlačit ho střídavě dovnitř a ven, aby se překážka v sifonu uvolnila. Lepší je instalatérská pružina neboli pero. Pomůže ve chvíli, kdy tuk, vlasy, zbytky jídla či vodní kámen udělaly v odpadu zátku. K vyčištění je nutný silný tlak vody.

Chemické přípravky na čištění odpadu

Snížení průchodnosti odpadu můžete řešit i nasypáním či nalitím speciálních přípravků. Většina instalatérů je ale příliš nedoporučuje a doporučují spíše mechanické čištění. Chemii použijte spíše jako prevenci. Mnoho dřezů vede do plastové trubky v podobě harmoniky, kterou však může hydroxid sodný neboli louh úplně spálit, stejně jako gumová těsnění. Jiné přípravky mohou v místě ucpávky zatvrdnout a ucpání ještě zhoršit.

Babské rady na ucpaný odpad

Mnohem lepší je namíchat přípravek na nádobí, jako je jar s vařící vodou a takto odpad pravidelně proplachovat dle potřeby. Pro prevenci ucpávání odpadu můžete využít i schopnosti jedlé sody v kombinaci s octem. Pytlík sody nasypte do odpadu, zalijte hrnkem octa a po chvíli zalijte vařící vodou. Ocet však přidávejte velice pomalu, protože směs dost pění. Soda s octem vytvoří směs, která napomáhá s rozleptáním organických překážek. Jako prevenci lze použít i živé bakterie pomocí biologických enzymatických přípravků, které usazený tuk požírají.

Kdy zavolat odborníka

Jestli nepomůže ani jedna z rad pro vyčištění odpadu svépomocí, které jsme zde uvedli, nebo je odpad zcela ucpaný, je na místě obrátit se na odborníky a zavolat raději instalatéra. Ten vám pomůže, i když budete chtít opravit protékající záchod.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *