Jak se zbavit plísně v koupelně jednou provždy?

Pokud máme plíseň v koupelně, je velmi důležité se jí zbavit a prostřednictvím preventivních opatření navíc ještě zařídit, aby se již do naší koupelny znovu nevrátila.

Protože má plíseň na lidský organismus dlouhodobě velmi nepříznivé účinky, jako je astma, bolesti hlavy či různé ekzémy a může zapříčiňovat i vznik rakoviny, je třeba se jí zbavit co nejdříve.

Příčiny vzniku plísně

Vlhkost, teplo a špína tvoří ve výsledku plíseň. To jsou příčiny, proč se plíseň v naší koupelně vlastně objevuje. Tato místnost, a zejména v panelákových bytech, trpí nedostatečným odvětráváním. Proto je doslova rájem pro zdroj plísní. V první řadě je dobrou prevencí proti plísním pravidelný úklid. Jde o odstraňování vypadaných vlasů, šupinek kůže, prachu a zbytků po použití hygienických přípravků. Důležité je vždy důkladné umytí koupelny. Pokud umyjete vanu speciálním prostředkem a následně ji omyjete jen zlehka vodou, často se domníváme, že nám účinek vydrží co nejdéle. Zbytky přípravků se ale stávají pro plíseň živinami a podpoří její růst.

Důkladně větrejte

Důležitým krokem je dobře eliminovat vlhkost. Je nutné po každém sprchování či koupeli vanu nebo sprchový kout vysušit, ideálně třeba stěrkou. Zásadní je pravidelně větrat. Pokud máme v koupelně okno, mějme jej permanentně otevřené na ventilaci. Velmi účinné je prudké vyvětrání v místnosti, která je hodně vytopená. Otevřeme okno dokořán a za 5 minut vlhký vzduch vylétne ven. Tento způsob větrání je účinný obzvláště v zimě. Takto si větráme po každém sprchování. Součástí každé koupelny má být i ventilátor, který odvede vlhkost.

Co proti plísním

Pokud je koupelna spojená s obvodovou zdí domu, ve kterém bydlíte, mohou k vzniku plísní napomáhat i tepelné mosty. Ty vznikají promrzáním zdiva a kumulováním vlhkosti ve zdi za velkých rozdílů teplot. Pomůže zateplení domu a umístění rekuperační jednotky, která zajistí výměnu vzduchu bez ztráty tepla s venkovním prostředí. Na samotnou plíseň použijte osvědčené přípravky, jako je třeba Savo, které vám pomůže zbavit se plísně okamžitě, nezabrání však jejímu dalšímu vzniku, neodstraníte-li příčiny. Musíte pak dodržovat výše uvedené rady a zásady.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *