Jak opravit plovoucí podlahu?

Pokud vám na plovoucí podlahu spadl nůž, nebo jste vytvořili rýhu kamínkem na botě, povrchové poškození zvládnete opravit i sami. Při větším poškození je třeba vyměnit zničený dílec. Máme pro vás tipy na opravu plovoucí podlahy svépomocí.

Škrábanec na plovoucí podlaze opravíte poměrně snadno. Záleží na rozsahu poškození a hloubce vrypů. K poškození dojde často pádem ostrého předmětu, třeba nože, kamínkem z boty nebo drápky domácích mazlíčků.

Jak opravit menší poškození plovoucí podlahy retušovacím fixem

Pro opravu povrchového poškození plovoucí podlahy využijte speciální retušovací fixy či pera. Opraví vlasové škrábance, drobné vrypy, dokreslí strukturu  a poslouží i pro transparentní přibarvení. Retušovací fix lze použít na opravu plovoucí podlahy ze dřeva i umělé hmoty. Poradíme vám jak opravit škrábance i jak opravit praskliny ve zdi.

Jak opravit menší poškození plovoucí podlahy tvrdým voskem

Hluboké rýhy a škrábance opravíte tvrdým voskem na plovoucí podlahu, který zakoupíte v hobby marketech a specializovaných prodejnách podlah. Důkladně očistěte poškozené místo. Pořiďte si tvrdý podlahářský vosk v odstínu podlahy. Pomocí elektrické pájky ho naneste do rýhy. Až vosk zatuhne, přebytečnou vrstvu odstraňte ostrým nožem nebo žiletkou. Pro vyhlazení použijte retušovací pero.

Jak vyměnit poškozený dílec plovoucí podlahy

U hlubokých vrypů, vyštípnutých ploch, polámaných dílců a zničení povrchové úpravy vyměňte celý dílec. Při realizaci plovoucí podlahy si proto dejte pár dílců stranou už v době, kdy provádíte výběr podlahy. Shánění totožného materiálu a barvy je s odstupem času obtížné.

Pomocí kotoučové pily opatrně vyřízněte poškozený díl tak, ať nepoškodíte podkladovou vrstvu. Veďte 2 řezy křížem z rohu do rohu. Díky tomu podlahu snadno demontujete. Pomocí dláta a kladiva vyjměte poškozený kus podlahy. Odstraňte nečistoty a náhradní dílec v případě potřeby seřízněte na požadovanou velikost.

Do vyříznutého místa v podlaze naneste vrstvu kvalitního podlahářského lepidla a vložte náhradní dílec do zámkového mechanismu plovoucí podlahy. Podsuňte díl pod horní výstupek a následně zasuňte zbylé strany. Díl zatlačte, přebytečné lepidlo ihned odstraňte a podlahu důkladně očistěte.

Opravenou část podlahy na 10 hodin zatižte těžkým předmětem, nejlépe přes noc. Jakmile lepidlo vytvrdne, můžete podlahu opět běžně používat. Každá moderní plovoucí podlaha by se dnes už měla dát opravit svépomocí.

Vybledlé lamely vlivem slunce

Pokud vyměňujete lamelu u přírodních podlah, může být položená podlaha v místnosti vlivem slunečních paprsků vybledlá a změnit svůj odstín. Zkuste dát novu lamelu například na pár dnů na přímé slunce pro urychlení sjednocení barevného odstínu. Docílíte tak celistvého vzhledu podlahy.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *