Jak sázet, pěstovat a sklízet cibuli?

Cibule je populární zeleninou, protože se snadno pěstuje, nevyžaduje velký prostor a dá se využít mnoha různými způsoby. Cibule má navíc krátkou sezónu růstu, můžete ji sklízet už na jaře nebo si ji třeba usušit nebo uskladnit i na zimu.

Druhy cibule

Rozlišujeme hned 3 základní barvy cibulí, bílé, žluté a červené. Každá z nich má trochu odlišnou chuť. Žluté cibule mají jemně nasládlou chuť. Bílé cibule jsou ostřejší a pikantnější. Červené cibule mohou mít barvu i do fialova a díky jemnější chuti se častěji používají v syrové podobě. Cibule se dělí dvou typů o podle období růstu na dlouhodenní a krátkodenní. Dlouhodenní typ začíná rašit v době, kdy je den dlouhý 14 až 16 hodin, tedy v pozdním jaře a létě v chladnějších místech. Krátkodenní cibule začínají růst, když má den 10 až 12 hodin, tedy v zimě a časně na jaře v teplejších oblastech.

Vhodné místo

Zvolte lokalitu s dostatečným přímým slunečním svitem. Při dostatku místa mohou vyrůst do větší velikosti. Cibulím se daří i ve vyvýšených záhonech v rámu naplněném zeminou.

Sázení a množení cibule

Při pěstování cibule ze semen ji vysejte někde uvnitř, alespoň 6 týdnů před přesazením na venkovní záhon. Cibule můžete vysazovat venku od konce března nebo začátku dubna, ale i v jakoukoli jinou dobu, jakmile teploty nepadají pod -7 °C. Nakypřete zeminu do hloubky 15 cm a přidejte fosforečné hnojivo. Cibulku sazečku nebo sazenice sázejte tak, aby na nich nebylo více než 3 cm zeminy. Sazečku vysazujte 10 až 15 cm od sebe. Sázejte je do připravených jamek a zakryjte je malou vrstvou zeminy. Pak je zahrňte, mírně udusejte a zalijte. Cibulové sazenice vyžadují více vody než sazečka nebo semena.

Pěstování cibule

Cibuli pravidelně zalévejte, půdu kypřete a odstraňujte plevel. Asi měsíc po výsadbě můžete dát mezi rostliny vrstvu mulčovací kůry, která udrží cibuli potřebnou vlhkost a nepropustí plevel. Aby byla cibule sladší, zalévejte ji o něco více, ať má dostatek vody.

Sklizeň cibule

Jakmile začne některá z cibulek jít do květu a kvést, skliďte ji všechnu. Tyto cibule již totiž dosáhly vrcholu svého růstu a nebudou v něm pokračovat. Nebudou větší ani chutnější. Jakmile vrcholky cibulí zežloutnou, už jsou plně dozrálé. Ohněte nadzemní části cibulí, aby ležely přímo na zemi, abyste jim zajistili dodatečný přísun živin. Jinak půjdou do natě. Po 24 hodinách listy zhnědnou a můžete cibule vytáhnout ze země. Očistěte je, nať zastřihněte na délku 3 cm. Nechte cibule 1 až 2 dny sušit na slunci a pak je dejte na suché, kryté místo, kde doschnou.

Skladování cibule

Můžete ji skladovat v punčochách nebo na roštu, kde mají dostatek proudícího vzduchu. Vydrží déle a zachovají si unikátní chuť. Ostřejší cibule vydrží déle. Podobně si můžete na zahrádce i doma vypěstovat bylinky nebo si díky našim návodům vypěstovat i pokojové rostliny, třeba dracenu.  

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *