Jak pěstovat bylinky na zahradě

Bylinky zdobí a dochutí pokrmy při letním grilování a vypadají krásně v jakékoli výsadbě. Léčivé rostliny nás provázejí po tisíciletí. Většina bylinek je opravdu nenáročná a nevyžaduje pravidelné hnojení ani zálivku. Krásná je bylinková spirála, svah, vrch, zídka nebo bylinková lavička.

Bylinkové záhony v mnoha podobách

Některé bylinky se dají úspěšně pěstovat i v nádobách na terase nebo na okenním parapetu. Terakotové květináče na zimu přenesme do světlé, chladné, nevytápěné místnosti. Bylinkové spirály šetří místo, protože umožňují pěstování bylinek hned v několika výškových úrovních. Čím větší spirála je, tím zajímavější bude. Zapojte vybudování jezírka i pěstování vyšších druhů bylin.

Tip: CHCETE, ABY VAŠE ZAHRADA ZÁŘILA? VÍME, JAK NA TO!

Jak se sadí do spirály

V každé části spirály jsou odlišné podmínky. Na jižně orientované části spirály se daří druhům bylin vyžadujícím intenzivní sluneční záření a snášející sucho. Na straně severní budou lépe prospívat bylinky vyžadující přistínění a lepší vlhkost. Ke stěně spirály lze připojit jezírko, které bude v létě upravovat mikroklima, a nebudete muset často zalévat.

Kámen jako pomocník

Většina dostupných druhů bylinek pochází z teplých středomořských oblastí, s teplým klima s mírnými zimami a propustnou půdou. U nás podmínky můžeme vylepšit pomocí kamenů v mnoha podobách a různých frakcích. Velké kusy jsou důležité, protože ve vnitřní struktuře kumulují teplo, které se následně uvolňuje v chladném počasí a v noci. Efekt se nazývá sluneční past, která funguje i během zimy. Kámen v podobě štěrku a kačírku zase zvyšuje drenážní funkci půdy. V podobě mulče se doplňuje s velkými kameny a dodává zajímavou, středomořskou atmosféru.

Tradiční bylinková zahrada

Tradiční bylinková zahrada v úrovni terénu nebo na vyvýšeném záhonu s ohraničením proutěnými hatěmi a dřevěnými prkny. Většina bylinek má nízké nároky na stanoviště, lépe se jim ale bude dařit na slunci, v dobře propustné půdě a s nižším obsahem živin. Do těžké jílové půdy lze přidat křemičitý písek nebo štěrk, který pak půdu provzdušní a zvýší drenážní funkci. Hnojit není třeba, u většiny bylinek ze středomořské oblasti, byste jim spíše uškodili.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *