Jak vyčistit bazén po zimě, aby byl opět krásně čistý

Nevíte, jak správně vyčistit bazén po zimě? Máme pro vás jednoduchý návod na čištění bazénu po zimním období. Stačí dodržet základní pravidla a postupovat podle druhu a velikosti bazénu.

Na začátku sezony sundáme z bazénu krycí plachtu a odpustíme vodu. Bazénovou síťkou odstraníme nečistoty z vody. Pokud je voda velmi znečištěná, je třeba vodu z bazénu úplně vypustit. Usazeniny na dně odstraní bazénový vysavač. Pokud je bazén vypuštěný, použijeme čisticí prostředky na bazén a jeho okolí. Použít můžeme sypké, tekuté i gelové prostředky. Vyzkoušet můžete třeba Marimex Čistič.

Speciální prostředky

Sypký super čistič se postupně nanáší na povrch bazénu, nechá se působit, pak se bez velké námahy odstraní špína a bazén se důkladně opláchněte. Lze je použít na povrchy bazénů, fólie, plasty, nerez i s obklad. Podobně se postupuje s tekutými přípravky, které jsou také vhodné na mastnotu, organické usazeniny, řasy, pyly a podobně. Gelové čističe nestékají do vody a dají se použít i na mytí linky bazénu. Speciální přípravky na bázi kyseliny fosforečné a chlorovodíkové se hodí na klasickou bazénovou špínu a důkladně uvolní i vodní kámen. Pak stačí nečistoty, vodní kámen a železité usazeniny setřít hadrem.

Připojení filtrace a dalšího příslušenství

Pak je čas na kontrolu filtrační jednotky. Zkontrolujte filtrační médium, tedy filtrační písek nebo papírový filtr. Filtrační písek je třeba vyměnit, jinak ztrácí účinnost. Pak připojíme pískovou filtraci. Spojení dotahujte ručně, ne nářadím, ať nedojde ke stržení šroubení. Následně připojte příslušenství, jako je ohřev vody v bazénu nebo dávkovače bazénové chemie. Zkontrolujte těsnění a těsnost potrubí. Pak propláchněte filtraci na proplach. Pokud je bazén vypuštěný, je třeba dopustit vodu a pak provést proplach pískové filtrace.

Čištění vody v bazénu po zimě

Pak je třeba provést měření kvality vody pomocí testrů vody, například proužků 5v1, kdy zjistíte kompletní informace o vodě. Použít lze i tabletový tester. Nejdůležitější je hodnota pH. Upravte hodnotu pH pomocí prostředků pH plus a mínus na hodnotu 6,8 až 7,4. Návod na použití je na jednotlivých produktech, pak spusťte filtraci a druhý den proveďte kontrolní měření. Tvrdou vodu ošetřete příslušnými prostředky.

Aplikace chloru

Pak aplikujeme chlor pro dezinfekci a uvedení bazénu do provozu. Použít lze Chlor start nebo Marimex Chlor Šok. Pak už nastává běžná sezónní úprava vody v bazénu pomocí tablet, pomocí manuálníno nebo automatického dávkování chloru. Použít lze i bezchlorovou chemii do bazénu. I zde je nejprve třeba ošetřit vodu zvýšenou dávkou dezinfekce. Většina přípravků funguje na bázi aktivního kyslíku, přidává se kyslíkový aktivátor a algicid. Použít lze i modrou skalici, která hravě odstraní zejména řasy. K bazénu na zahradě se vám může hodit i venkovní sprcha.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *