Využijte PET lahve v zahradě

Z PET lahví lze vyrobit snadno a rychle funkční pomůcky. PET je materiál, který odolává horku i mrazu. K výrobě zahradních pomůcek z PET lahví stačí nůž, nůžky, drátek, provázek i lepicí páska.

S PET lahví na krtka

Zahrádkáři nemají krtka v oblibě, i když je to užitečný hmyzožravec. Hromádky hlíny na trávnících a pod povrchem labyrinty chodeb, poškozují kořeny rostlin. Pokud zapíchneme do záhonu železnou tyčku a na ni jen volně nasadíme PET lahev nařezanou nožem, budou se zvuky vytvářené PET lahví s pomocí větru přenášet po tyčce až pod zem a krtky vyplaší.

Tip: PROŘEZÁVÁNÍ STROMŮ. PORADÍME VÁM, KDY A JAK.

Plašítka i krmítka na ptáky

Láhev lze opatřit křidélky a udělat z ní větrník, který plaší ptáky. Větrníky umístíme na strom. Plašítek na ptáky lze vyrobit mnohem více a je dobré použít lahve různých barev. Na zimu můžeme z PET lahve vyrobit krmítko a pítko. Stačí uříznout spodek lahve a zavěsit ji.

Lapače škůdců

PET lahev do poloviny naplněná sladkou šťávou, zavěšená na ovocný strom pohltí vosy a další škůdce. Lapač na slimáky v podobě PET lahve, do které vyřízneme dvířka, umístíme do země a nalijeme do ní pivo. Pach kvasícího moku slimáky naláká a oni se v něm utopí. Není vhodné do skleníku, pach je v uzavřeném prostoru nesnesitelný.

Závaží na stromy

PET lahve naplněné vodou a zavěšené na větve mladých stromků působí jako skvělá závaží, která zformují správný směr růstu větví. Je to snadné a efektivní.

Skleník i okapy z PET

Z PET lahví lze postavit skleník pomocí zasunutí velkého množství lahví do sebe. Má vynikající tepelně izolační vlastnosti, dobře udrží vlhkost a propouští dovnitř rozptýlené světlo. Z PET lahví lze vytvořit barevné obruby záhonů a funkční nízké opěrné zídky. Stačí lahve naplnit vodou. Z PET lahví lze vytvořit okap pro svádění dešťové vody.

PET lahve na zavlažování

Odřízněme dno, do uzávěru i hrdla lahve uděláme malé díry tenkým hřebíkem, láhev naplníme vodou a umístíme hrdlem dolů do jámy. Z více lahví vytvoříme na záhonech samozavlažovací systém. Hodí se i do truhlíků a květináčů. Pro zvýšení objemu vody lze lahev napájet z větší. V písčitých zeminách lahev v jámě podložíme méně propustnou půdou. Neodřežeme-li dno, snížíme tlak vody na dírky.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *