Jak hnojit trávník, aby se vám zahrada krásně zelenala?

Aby byl trávník zdravý, hustý a krásně zelený, vyžaduje svou péči. Trávník totiž neroste sám od sebe. Podívejte se proto na zásady správného hnojení trávníku. Jak a čím správně hnojit a čemu se vyvarovat? To je téma dnešního příspěvku.

Proč hnojíme trávník

Stejně jako každá jiná rostlina či živý organismus, potřebuje i trávník k tomu, aby prospíval, dostatek živin. Mezi ty základní u trávníku patří dusík, fosfor, draslík, vápník, hořčík či síra. Tyto živiny dodávají trávníku vyšší obranyschopnost, odolnost vůči mrazu, podporují tvorbu kořenového systému a umožňují jeho dobrou regeneraci.

Přestože se jedná o látky, které se v přírodě běžně vyskytují, je třeba je trávníku pravidelně dodávat. V průběhu vegetačního období totiž trávník často sekáme a odebíráme mu tím hodně hmoty, která zmíněné látky obsahuje. Abychom při sekání trávník nepoškodili, je nutné vědět, jak sekat trávník.

Jaká zvolit hnojiva a v jakém poměru

Komerčně dostupná hnojiva na trávník obsahují právě tyto zmíněné látky. Většina z těchto hnojiv jsou univerzální, a proto se nemusíte při jejich výběru obávat, že sáhnete vedle. Ověřit si můžete poměr základních živin, tedy dusíku, fosforu a draslíku. Odborníci pro hnojení trávníku nejčastěji doporučují poměr 6:2:3.

Kdy a jak trávník hnojit

Travnaté plochy je potřeba hnojit alespoň 2x ročně, a to na jaře a na podzim. U velmi udržovaných ploch je zvyšujeme hnojení na 3x až 4x do roka. Podle četnosti hnojení je vhodné volit rychle či pomalu rozpustná hnojiva. Při hnojení pouze 2x do roka volte rychle rozpustná hnojiva. Při častějším hnojení pomalu rozpustná.

Dejte pozor na počasí

Doba hnojení trávníku je závislá na počasí. Neměli bychom s hnojením začínat, dokud se teploty ještě nedostaly alespoň na 12 ºC. Při použití granulovaného hnojiva musí být půda a tráva suchá. V opačném případě by vlhké granule stébla trávy obalily a poleptaly. Zároveň by půda neměla být příliš vysušená. Ideální je také po hnojení provést i kvalitní zálivku. Variantou je i hnojení v podobě zálivky přes nainstalovaný zavlažovací systém.

Využijte rozmetač hnojiva

Na zahradu o větší ploše využijte rozmetadlo neboli rozmetač hnojiva, který vám ulehčí práci. Na jaře ho můžete využít při aplikaci osiva a v zimě při provádění posypů solí. Aplikaci hnojiva provádíme až po zbavení trávníku listí a nečistot a po provzdušnění neboli vertikutaci.

Vyzkoušejte organická hnojiva

Zajímavou alternativou jsou i organická hnojiva, mezi která řadíme i populární vermikopost. Velkou výhodou organických hnojiv je, že jsou zdravotně nezávadná, nemají negativní dopad na životní prostředí a při jejich použití odpadá riziko popálení trávníku. Pokud se vám v krásném trávníku objevují nevzhledné hromádky, poradíme vám také jak se zbavit krtka na zahradě.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *