jak se zbavit krtka

Jak se zbavit krtka?

Kdyby měl na sobě krteček opravdu modré kalhoty s kapsami, možná bychom se s ním snáze domluvili. Takhle si k přemlouvání, aby se odstěhoval z naší zahrady za plot, potřebujeme účinné pomocníky.

Unavuje vás nekonečný boj s krtkem? Poradíme vám, jak se jej zbavit. Krtek vytváří rozsáhlý labyrint chodeb, které podrývají rostliny a poškozují jejich kořeny. Ty pak ztrácí vláhu a hynou. Trávník plný krtinců dokáže zkazit náladu. Krtek loví larvy, hmyz, myši a ostatní škůdce. Možná vám krtek způsobí menší škody, než ti, kterých vás zbavil. Zvažte, zda si krtka na své zahrádce raději neponechat.

Tip: VYBERTE S NÁMI TEN SPRÁVNÝ PLOT PRO VAŠI ZAHRADU

Jak na krtka

Prvním způsobem přívětivé obrany před krtkem je vysazení rostlin, které krtkovi prostě nevoní. Jde o aksamitníky neboli afrikány, česnek a pryšec skočcový – křižmolistý, latinsky Euphorbia lathyris. Kořeny rostlin jsou aromatické a krtkovi nevoní, stejně jako čerstvá citronová kůra, psí a kočičí srst, tvarůžky a zelené listy ořešáků. Ty můžete nastrkat do jeho chodbiček, stejně jako starý hadr nebo noviny namočené v benzínu či naftalínu. Pak ale zamezte přístupu ohně. Zakoupit lze speciálně vyrobené aromatické kuličky pro vkládají do chodeb, jenž krtka odpuzují.

jak se zbavit krtka

Plašičky a rušičky

Do krtčích chodeb lze vložit i ořechy uvařené v mýdlovém louhu z mazlavého nebo jádrového mýdla. Někdo používá dýmovnice, kterými krtka vykouří. Vsadit lze i na plašičky, které vydávají vibrace nebo zvuk. Ultrazvukové přístroje jsou k dostání v obchodech. Sami si podobnou plašičku vyrobíte z nastříhané PET lahve umístěné na kovové tyči. Lze zakoupit i kovové nebo plastové větrníky. Krtka lze vyhnat i průvanem při zpětném chodu vysavače.

Pasti a chemie na krtka

Speciální pasti, které zakopete do země, se nesmí dostat do styku s lidským pachem. Speciální Liquid gel se aplikuje do chodeb, krtek se jím umaže, následně jej olíže a do 10 dnů se otráví. Někdy se vám ale podaří i krtka chytit, když zrovna ryje své chodby, nebo do uvedené pasti. Když jej pak odnesete hodně daleko od vaší zahrady, možná, že se už zpět nevrátí.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *