Jak ochránit květy ovocných stromů před mrazem, aby nezmrzly?

V době květu ovocných stromů každoročně hrozí nebezpečné pozdní mrazíky. Dokáží rozkvetlé stromy během jedné noci spálit a pak už nemůžeme mít bohatou úrodu. Zkuste budoucí úrodu ochránit.

Květy ovocných stromů jsou na mráz velmi citlivé a to hlavně ve stadiu poupat, ale i v plném květu. Namrzlé květy jsou nejprve nažloutlé a pak až hnědé. Když namrzlé okvětní lístky opadají, zůstanou vám na větvičkách jen prázdné kalichy bez zárodků na mladé plody. Velké škody po přejití pozdních mrazíků se projeví hlavně u třešní a meruněk, ale i u jabloní, hrušní, slivoní a jiných ovocných stromů.

Mrazíky škodí ovocným stromům i kvetoucím jahodám

Mráz může poškodit i květy jahodníku, což se projeví zčernání středu květů. Citlivé na mráz jsou mladé sazenice salátu, brambor, rajčat, okurek, majoránky, i dalších rostlin. Poškození se projevuje tmavnutím listů na jejich okrajích a zasycháním. Pokud hrozí výskyt mrazíků, je vhodné tyto citlivé plodiny zakrýt bílou netkanou textilií, kterou ponecháme až do oteplení. Ovocné stromy textilií jen tak zakrýt nelze a je nutné využít jiné formy ochrany.

Ochrana stromů před namrznutím vykuřováním a mlžením

Dlouhá léta používaným způsobem ochrany stromů před mrazem je právě odpařování vody. Při nebezpečí pozdních jarních mrazíků rozestavíme kolem rozkvetlých stromů nádoby s vodou. Odpařující se voda vytvoří mlhu a slabý mráz skutečně zvládne. Další možností je takzvané dýmování. V oblastech, kde je spalování dovoleno, pod stromy zapálíme hromádky větví a teplý kouř dokonale ochrání jejich květy před namrznutím. Nejchladněji je od 5. do 6. hodin ráno a v hrozí největší namrznutí. Proto se zapalují hromádky vlhkého klestí už pozdě v noci, aby se vytvořil hustý dým.

Lehký postřik stromů

Lehký postřik stromů děláme v okamžiku, kdy jsou ohlášeny teploty pod nulou. Voda totiž ulpí na květech a také letorostech, čímž utvoří na nich účinný ochranný film a květy jsou krátkodobě ochráněny před namrznutím. Použijte postřikovač s vhodnou tryskou na tvorbu jemné mlhy tak, aby voda nestékala hned ze stromů, ale ulpěla na květech a letorostech. Přidejte valeriánské kapky, tedy výtažek z květů kozlíku lékařského, který zvyšuje odolnost rostlin vůči chladu. Tak to dělali naši předkové.

 

 

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *