zimní zahrada

Jak se starat o zahradu v zimě?

O svoji zahradu je třeba pečovat i v zimě. I když rostliny upadly do zimního spánku a vegetačního klidu, zahradničení nevěště zcela na hřebík a starejte se o svou zahradu i během zimních měsíců.

Zima je jako dělaná pro plánování. Můžete si sehnat semínka nových nebo starých, ověřených odrůd. V zimním období se můžete věnovat odborné literatuře a nastudovat si, jak se o rostliny a dřeviny starat.

Řezání stromů

Zimní řez ovocných stromů se provádí v únoru a v březnu. Pokud nejsou venku příliš velké mrazy a venkovní teplota je více než – 8 ˚C. U mrazů pod – 10 ˚C se řezání stromů nedoporučuje, aby nedošlo k poškození mladých stromků mrazem. Na řezání větších větví nebo kácení menších stromů se vám bude hodit i elektrická pila. Tu využijete i na řezání dřeva na zátop.

Odklízení sněhu, sypání cest i záhonů

Při odklízení sněhu nemusíte používat jen lopatu a hrablo, budou se vám hodit sněhové frézy.  Pokud budete sypat zledovatělé cesty, mohou se vám hodit i posypové vozíky na písek či sůl. Pokud doma topíte dřevem nebo lisovanými briketami, můžete pozemek průběžně posypávat popelem. Dřevěný popel obsahuje draslík a vápník, což jsou velmi dobré živiny, které potřebují rostliny pro svůj zdravý růst.

Zryjte záhony

Záhonky se velmi dobře ryjí nejen na začátku, ale i na konci zimy, kdy už není půda moc zmrzlá. Můžete se pustit do rytí záhonů, které jste na podzim nestihly zrýt. Zimní rytí má velký význam zejména v případě, kdy je půda těžká a jílová. Zrytá zemina obsahuje plevele, které tak přemrznou a do jara se hroudy pěkně rozpadnou. Výsev a sázení vám pak půjde mnohem snáz.

Stav zeminy a rozbor půdy

Pokud máte potíže s úrodou, můžete si nechat udělat i chemický rozbor půdy. Zjistíte, zda v půdě chybí potřebné živiny, nebo zda neobsahuje toxické látky. Rozbor si zajistíte po dodání vzorku v oblastních zemědělských laboratořích. Vzorek odeberete, jakmile se oteplí. Udělejte 6 různých zářezů rýčem do hloubky 30 cm a následně vzorek smíchejte. Ze směsi odeberte 0,5 kg půdy a tu pošlete do laboratoře. Cena rozboru půdy se pohybuje kolem 500 korun.

Autor příspěvku: redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *