Jak míchat barvy na zeď? Je to snadné

Na malování interiéru si můžete pozvat odbornou malířskou firmu, která provede všechny potřebné záležitosti zahrnující přípravu na malování, namíchání barev, vymalování i závěrečný úklid. Pokud ale patříte mezi zdatné domácí kutily, můžete se pustit do vymalování bytu či domu klidně sami.

Jak namíchat barvy na malování interiéru

Nejprve je třeba zvolit barvy do interiéru. Pokud ještě nejste zkušenými malíři a s malováním zdí či stropů teprve začínáte, můžete mít potíže s namícháním barev a jejich tónováním. Pokud použijete místo klasické čistě bílé barvy nějakou barevnou kombinaci pro malování, musíte mít dostatek barvy. V případě, že vám barva dojde, namíchat přesně ten samý odstín není zcela snadné. Pokud se vám to nepodaří, budou stěny v místnosti vypadat na každém místě jinak, o což asi moc nestojíte.

Ředění základní barvy

Nejprve si musíte pořídit základní, tedy bílou barvu. Tuto barvu je následně potřeba zředit vodou. Ředí se většinou všechny barvy, záleží však přitom na jejich druhu a disperzi. Takzvané vysoce disperzní barvy se ředí maximálně 5 % vody a u méně disperzních barev přidáváme 10 až 30 % vody.

Tónování barvy

Pak je třeba správně tónovat barvy. Požadovanou barvu a její odstín zakoupíte v malířské prodejně dle orientačního vzorníku. Pak je třeba ji namíchat s klasickou bílou barvou, jako je třeba klasický Primalex. Správný poměr tónovací barvy a bílého základu pro docílení vámi vybraného požadovaného odstínu je vždy přesně udán na obalu tónovací barvy. Postup je proto třeba dodržet.

Postup při míchání a tónování barevného odstínu

Pokud budete potřebovat větší množství barvy, dbejte na to, abyste si jí namíchali dostatek alespoň na 2 nátěry pro správné krytí. Tónovací barvy jsou v menších lahvích. Pozdějšímu špatnému namíchání stejného odstínu barvy zabráníte tím, že si dostatek barvy smícháte ve velké nádobě, dokonale promícháte a teprve pak začnete s vlastním tónováním či ředění.

Na co si dát pozor

Vždy je nutné před aplikací barvu řádně promíchat. Při tónování barev raději nepoužívejte barvy s vysokým obsahem běloby, protože pohlcují barevné tóny a k tónování potřebného odstínu spotřebujete velké množství tónovací barvy.

Nechte si barvy namíchat i strojově

Tónování barev není snadné, zejména pro začátečníky, kteří se do malování interiéru pouštějí úplně poprvé. Proto je mnohem snadnější variantou možnost využití služeb malířských prodejen a výrobců barev, které vám namíchají barvy na speciálních tónovacích strojích, kde se také barvy dobře promíchá a spojí. Vše se uloží do počítače a pak si můžete kdykoliv později přijít namíchat přesně stejnou barvu.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *