Omyvatelná barva do kuchyně je skvělá volba

Omyvatelných barev existuje hodně druhů a odstínů. Otěruvzdorné nebo omyvatelné barvy mají své výhody a nevýhody. Jaké to jsou?

Omyvatelná barva není garancí toho, že už nikdy nebudete muset vymalovat. Malováním se zakrývají nejen nečistoty, ale i praskliny nebo nesrovnalosti zdí. Můžete však výrazně oddálit další malování, což se může hodit.

Omyvatelná versus otěruvzdorná

Otěruvzdorná barva na zeď není odolná vůči oděru, ale vůči otěru. Když se o zeď opřete, nenechá na oblečení stopy. Omyvatelná barva vydrží i mytí vodou. Můžete ji vodou a hadříkem umýt. Tím prodloužíte intervaly mezi nutným vymalováním. I malá kuchyň je náchylná ke znečištění stěn a omyvatelnost barvy je nutno zvážit.

Vsaďte na kvalitu

Není barva jako barvy. Některé omyvatelné barvy odolají vodě více a jiné zase mnohem méně. Levnější barvy mohou být příčinou toho, že vodou a hadříkem smyjete i nátěr. Odstraníte ochrannou vrstvu a nátěr přestane být omyvatelný. Kvalitní omyvatelné barvy by měly vydržet opakovaný styk s vodou a jejich drhnutí při výskytu nečistoty. Vsaďte tedy na kvalitu a ověřenou značku.

Jak je to s malováním

Pokud budete chtít do budoucna omyvatelnou barvu přemalovat, musíte ji ve většině případů nejprve odstranit a nátěr seškrábat. Může se vám stát, že na tomto nátěru nová barva nebude chtít držet. Může vám také omyvatelný nátěr z různých důvodů popraskat a pak je seškrábání zcela nevyhnutelné. Někdy se dočtete na obalu výrobku, že můžete na sebe aplikovat až 25 vrstev omyvatelných barev, ale skutečnost může být jiná.

Jak je to s neprodyšností

Omyvatelné nátěry mohou někdy vytvořit neprodyšnou vrstvu. Zdivo pak nemůže dýchat, uvnitř stěn dochází ke kondenzaci vlhkosti a následně i ke vzniku plísní. A jak víme, s těmi se opravdu těžko bojuje. Vždy proto zvolte kvalitní nátěr, který je skutečně omyvatelný, trvanlivý a prodyšný. Nátěry mohou být lesklé i matné a nerozeznáte je od těch běžných.

Kam s omyvatelnými nátěry

Omyvatelná barva do kuchyně, kde je můžete umýt vodou a některým druhem saponátu, může být velkou výhodou. Jsou vhodně do dětských pokojů, do prostor, kde se pohybují zvířata a některé i do koupelen. Pokud vybíráte vhodný odstín, může se vám hodit i typologie barev.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *