Jak vyčistit připálenou žehličku?

Připálit na žehličku je velmi snadné. Stačí špatně odhadnout teplotu. Všechna špína musí z povrchu dolů, jinak ušpiníte další prádlo Jak na to? Podívejte se na rady a tipy.

Speciálních čisticích prostředků na žehličky je dost, ale nemusíte hned běžet do drogerie. Žehlička je často z hliníku, který je nejvíce vodivý, ale náchylný na poškození. Lepší jsou nerezové žehlící plochy, méně náchylné na přilnutí látek i poškrábání. Moderní žehličky mají žehlící povrchy na bázi křemíku, keramiky, smaltu, teflonu i speciální slitiny oceli. Čtěte návody na čištění těchto ploch.

Zubní pasta

Praktický a poměrně levný typ je na použití pasty na zuby. Ještě za tepla odstraníme špachtlí nebo nožíkem větší přiškvařené kousky ze žehličky a plochu necháme vychladnout. Na hrubší hadřík naneseme zubní pastu a krouživými pohyby vyčistíme zbytky nánosu z žehlicí plochy. Zubní pasta je vhodná hlavně na nerezovou plochu.

Ocet

Žehličku nechte jemně zahřát, vezměte plátěný hadr namočený do octa a pečlivě jej vyždímejte. Na pracovní plochu si nejprve položte ručník a na něj namočený hadr v octě. Rozpálenou žehličkou přejíždějte přes hadr. Lepší je přejíždět o hranu žehlicího prkna. Ocet se však nesmí dostat do napařovacích otvorů. Bavlněný hadr nahradí i látková plena. Můžete dát na žehličku i octový obklad a nechat jej pár hodin působit.

Sůl

Jemně namletou sůl nasypte na hadřík ve velké vrstvě. Zahřátou žehličkou přejíždějte po hadříku a pokaždé ji otřete o noviny položené přes hranu žehlícího prkna. Zrnka soli se nesmí dostat do napařovacích otvorů. Dejte pozor, ať nepoškrábete žehlící lochu.

Na co si dát pozor

Vždy vylijte ze žehličky všechnu zbylou vodu a používejte na žehlení žehlicí prkno. Řiďte se piktogramy na štítku oblečení a aplikace žehlete vždy z rubu. Vsaďte na moderní žehličku s nepřilnavým povrchem. U moderních typů žehliček raději neexperimentujte, ale použijte čistící přípravky doporučené výrobcem. Můžete se obrátit i na autorizovaný servis. Pokud bude povrch zničený a nejde vyčistit, je třeba zakoupit novou žehličku, aby nedošlo k poškození oděvů.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *