orosená okna

Jak se zbavit rosení oken?

Rosení oken je nepříjemné a může mít několik důvodů. Vzniká ve chvíli, kdy se teplý a studený vzduch setká s chladnějším povrchem skla. Dojde k povrchové kondenzaci vlhkosti v místnosti, která se může postupem času projevit třeba plísní na omítce.

Při výrobě oken se využívají dvojskla či trojskla, do kterých se vkládají speciální izolační rámečky snižující rosení a namrzání skel. I tak ale často ke kondenzaci dochází a objevuje se plíseň. Proč máte hlavně na plastových oknech vodu?

Rosení v prostoru mezi skly

Pokud se rosí okna mezi skly, skla dobře netěsní a do meziprostoru vniká vzduch. Příčinou je vada materiálu nebo špatná montáž, okna musíte reklamovat, seřídit nebo je nechat vyměnit za nová. Ke stanovení vlhkosti pomohou vlhkoměry.

orosená okna

Rosení oken zvenku

Pokud se vám okna rosí zvenčí, jde o přirozený jev ve chvíli, kdy je venku vyšší vlhkost vzduchu a zároveň je teplota vzduchu vyšší, než je teplota skla. K vnějšímu rosení skel dochází nejvíce na podzim. Více jsou ochlazována okna umístěná na severní stranu. Okna vám kvalitně těsní a nemělo by vás to nijak znepokojovat.

zamlžená okna

Rosení okenních skel z vnitřní strany

K rosení skel zevnitř dochází v místnostech se zvýšenou vlhkostí. Může jít o WC, koupelnu či kuchyni, nevětranou a nevytápěnou místnost, jako je sklep či podkroví, nejčastěji v zimě, kdy je venkovní teplota nižší než teplota uvnitř. Na chladném skle vnitřní teplý vzduch rychle zkondenzuje. To se dá dost omezit.

Kde a kdy vzniká vlhkost v interiéru

  • vaření bez digestoře a větrání
  • sprchování a koupání bez ventilace
  • zalévání rostlin umístěných na parapetu
  • praní a sušení prádla v místnosti
  • mnoho odpařovačů vody
  • vlhkost u novostavby nebo u starého objektu
  • po malování stěn a dalších činnostech
vlhkoměr

Na co si dát pozor

Moderní okna jsou vybavena kvalitním těsněním zabraňujícím prostupu vzduchu a tepla, ale i úniku vlhkosti vytvořené uvnitř místnosti. Nejdůležitější pravidelné nárazové větrání s vytvořením průvanu a používání mikroventilace. Žaluzie, záclony a závěsy zabraňují proudění vzduchu u skla, proto je častěji vytahujte a rozhrnujte. Nedostatečně vytápěné místnosti alespoň temperujte. Vlhkost v bytě způsobí i nevhodné zateplování a neprodyšnost budovy, neprodyšné laminátové podlahy, nevhodně umístěné topení, kdy topné těleso neosušuje sklo, ale i šířka parapetové desky, která brání cirkulaci teplého vzduchu z topení.

odvlhčovač

Domácí odvlhčovače

Odvlhčovače se hodí do běžných interiérů. Snesou nejvyšší vlhkost 80% až 90%, někdy až 100% a liší se podle modelu. Bývají z tvrdého plastu.

·        Adsorpční odvlhčovače

Vážou vodu na povrch materiálu – adsorbentu. Voda stéká do nádrže, odkud ji vylijete. Adsorbent nemusíte měnit ani doplňovat. Obnovuje se automaticky vysušením pro další použití. Odvlhčuje i při nízkých teplotách 1°C. Mají náročnější spotřebu a nižší odvlhčovací výkon.

·        Kompresorové odvlhčovače

Zkapalní vodní páry prudkým zchlazením vlhkého vzduchu. Voda stéká do nádrže, odkud ji vylijete. Není třeba nic dokupovat ani měnit. Poskytují nejsilnější odvlhčovací výkon, který klesá s teplotou okolního vzduchu. Nejsilnější odvlhčení poskytnou při 30 °C a při 5 °C přestávají odvlhčovat.

·        Peltierův článek

Využívá termoelektrického jevu neboli Peltierova jevu. Voda stéká do nádrže, odkud ji vylijete. Není třeba nic dokupovat ani měnit. Odvlhčují od 1 °C do 40 °C, mají nejúspornější provoz, méně než 100 W, ale nejslabší odvlhčovací výkon.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *