Jak pěstovat rajčata na balkóně?

Pokud nemáte vlastní zahrádku, zkuste si svá šťavnatá rajčátka vypěstovat na balkoně. S našimi radami to hravě zvládnete. Vsaďte na kvalitní půdu i hnojivo.

Rajčata začněte pěstovat na balkoně nejdříve v květnu. Plodit budou až v době, kdy noční teploty nebudou klesat pod 16 °C a plody budou mít ještě i na podzim. Pustit se můžete i do pěstování bylinek nebo do pěstování cibule.

Jak zasázet rajčata

Do samozavlažovacího květináče s dostatkem otvorů pro lepší provzdušnění půdy začněte vysazovat předpěstované sazenice. Na dno položte vrstvu kamínků, střepů nebo keramzitu jako drenáž. Pak můžete rajčata začít do nádoby sadit. Rajčata nesázejte hlouběji, než jsou zasázené sazeničky. Rostliny podsypte a zasypte kvalitním zahradnickým substrátem až po dolní část stonku s odstraněnými listy. Použít můžete klasický substrát nebo rovnou substrát pro plodové zeleniny. Při vysazování umístěte rostliny šikmo a raději dál od sebe, aby se během růstu vzájemně nezastiňovaly. Rajčata umístěte na slunné místo, nejlépe na jižní stranu.

Hnojení, zálivka a péče o rajčata

Rajčata vždy přihnojujte kvalitním hnojivem a přidejte ještě přírodní hnojiva do vody ve spodní nádobě při zálivce. Už při výsadbě přidejte na dno nádoby chlévský hnůj, který se prodává i v menším balení upravený do granulí. Pokud se chcete zaměřit na šetrné pěstování a bio rajčata, přihnojujte je výluhem z kopřiv. Vylamujte zálistky, ale ponechte postranní výhonky, které mohou hojně plodit. Dbejte na pravidelnou zálivku, ale nezalévejte rajčata na list. Rajčata je nutné pěstovat v dobře větraném, slunečném místě.

Jaké zvolit odrůdy

Pro pěstování v nádobách se nejlépe hodí keříčkové rajče, kultivar Vilma. Je asi 40 centimetrů vysoké a silně plodí. U keříkových rajčat jsou vhodné i odrůdy Cherrola, Gold Krone, Tumbling Tom nebo Minigold. Pro pěstování tyčkových rajčat si vyberte třeba odolnou a dobře rostoucí odrůdu StartF1. Můžete sáhnout i po kultivaru ToroF1, BejbinoF1 nebo PerunF1. Pokud máte rádi voňavé květiny a bylinky, zkuste se pustit třeba do pěstování levandule v květináči.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *