Co dávat ptáčkům do krmítek

Už začátkem listopadu můžeme začít lákat ke svým krmítkům ptáky, kteří na zimu neodlétají do teplých krajů. Dokud mají ještě dostatek zdrojů potravy v přírodě, příkrmy raději šetřete. Stejně jako u lidí, tak i u ptactva platí, všeho s mírou a hlavně zdravě. Možná už jste na to přišli sami. Chléb sice hezky voní, ale když pečivo téměř vyloučíte z jídelníčku a vyměníte jej za čerstvou zeleninu, potíže s přibíráním jsou ti tam.

Přikrmování ptáků v zimě

Nedá se říci ani podle studií, že by zimní přikrmování v zimě ptactvu vyloženě škodilo. Naopak v tuhých zimách dokážou zachránit mnoho malých ptáčků, kteří by si sami jinak neporadily. Na druhé straně, raději ptáčkům nepřisypávejte v jiné roční období. Jinak zleniví a nemají motivaci hledat si potravu v přírodě. Zlenivět by neměli hlavně v době hnízdění, kdy si hledají do páru vhodný protějšek. Přikrmovaní ptáci údajně podle studie i méně zpívají a přestávají lákat samičky k páření. Sypání do krmítek je tedy vhodné jen v chladných zimních měsících od listopadu do konce března. V posledních mírných zimách to snad ani nebylo nutné. Při mrazu a sněhové pokrývce můžete dávky navýšit. Do krmítek nepatří zbytky z kuchyně, slané potraviny, těstoviny, pečivo, uzeniny a přepálený tuk. Může totiž ptákům způsobit vážné zažívací problémy a mohou i uhynout.

Přirozená strava

Podobně vy sami se u krmení ptáčků více přiklánějte k přirozené stravě. Zkuste klíčky, semínka a různé bobule. Nejpřirozenější je vysadit na zahradu zdroje ptačí potravy a pak je na zimu uskladnit. Zkuste vysazení různých keřů, na kterých se drží plody až do zimy, jako trnka, rakytník nebo hloh. Dál jsou to slunečnicová semínka, proso, semena topinamburu, dobromysly, třapatky zářivé i nachové, mák a drcené ořechy. Pro dostatek hmyzu nechte v zahradě tlející kompost, hromádku listí či odumřelou dřevní hmotu, kde budou hmyzí larvy. V obchodech lze koupit speciální směsi pro krmení ptáků a závěsné lojové koule se semínky. Pověste je na tenké koncové větve, kam nemůže kočka nebo kuna. V mrazech je důležité doplňovat vodu v pítkách.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *