Výroba skleníků svépomocí

Svépomocí navržená a provedená konstrukce skleníku vyrobeného ze dřeva či kovu ne ní zrovna snadná. Je třeba dodržet pár zásad.

Každá stavebnice skleníku má konkrétní způsob kotvení. Někdy se kotví do země čtyřmi kotvami v rozích, kdy jámy vyplníme betonem jako u plotových sloupků. Jindy je třeba postavit zděnou či betonovou podezdívku. Betonové základy je třeba založit v nezámrzné hloubce 80 cm. Výška základu nad zemí je uvedena v podkladech k montáži skleníku, většinou 5 až 10 cm. Praktický je celobetonový základ. Na něj do skleníku navezeme zeminu. Zabráníme pronikání hlodavců k rostlinám. Levnější je geotextilie, vrstva štěrku a pak kvalitní zemina.

Tip: CHCETE, ABY VAŠE ZAHRADA ZÁŘILA? VÍME, JAK NA TO!

Důsledně měřte

Při budování základů skleníku je třeba pečlivě měřit. Před betonáží základů vyřešte prostupy pro přívod vody a elektřiny. Základy vybetonujeme pomocí dřevěného bednění, nebo vylijeme základovou spáru, pak beton necháme vytuhnout a usazujeme řadu tvárnic ztraceného bednění. Nezbytné je armování ocelovými pruty ve spáře horizontálně i vertikálně pro zpevnění ztraceného bednění. Horní plocha základů musí být vodorovná a začištěná, aby nedošlo ke křížení skel a popraskání.

Kdy není třeba budovat základy

Lehké skleníky s výplněmi polykarbonátem pevné základy nevyžadují. Kotví se do země pomocí přiložených kotev. Kotvy se do země zabodnou do hloubky 60 cm. Takto zajistíme odolnost proti větru. Skleník dáme na nezastíněné místo, u zdroje vody i elektřiny. Orientace hřebene skleníku od severu k jihu je zcela ideální. Dopoledne se slunce opírá z východu do delší strany skleníku, v poledne je skleník sluncem ozařován na nejmenší ploše a odpoledne se slunce opírá zase do druhé delší hrany ze západu skleníku. Skleník u stěny využívá zdiva k akumulaci tepla, volně stojící je ale lepší.

Stavby skleníku

Konstrukci skleníku, výplně a doplňky lze zakoupit. Při stavbě základů je třeba pečlivě měřit. Přesně postavené základy oceníme při usazování konstrukce skleníku. Postup stavby skleníku najdeme v manuálu. Skleník kotvíme šrouby k základům až po usazení konstrukce a utažení spojovacích prvků. Pak se usazují skleněné výplně, zdrsnělou stranou zasklení ven a hladkou stranou dovnitř. Zdrsnění vnější strany zajistí lom světla a šetrnější působení na rostliny, které se nespálí.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *