Typologie barev

Typologie barev nebo také psychologie barev má velký význam v působení barev na lidskou psychiku. Typologii barev by měl zohlednit každý i při zařizování a výmalbě domova. Správnou kombinací barev můžete docílit plného využití místností a vytvořit tak oázu pro váš soukromý život. Díky barvám mohou místnosti ve vašem domě splnit i to nejnáročnější očekávání.

2527547172_3bfb3d6927_o

Barvy nás velmi  ovlivňují a působí na naši psychiku. Člověk to v běžném životě příliš nevnímá, protože barvy, které vídáme, jsou většinou na malých plochách. Čím větší plochu barva zabírá, tím více na nás působí. Při výběru barev před malováním si musíme uvědomit, že námi zvolená barva nás bude ovlivňovat každý den. Barvy v bytě však nemusí působit pouze na nás, ale dokážou si pohrát i s prostorem, který opticky zvětšují či zmenšují.

Při výběru je nutné zohlednit naše preference, působení barvy, ale i velikost, tvar a polohu stěn. Hlavním kritériem při výběru je funkce pokoje, do kterého je barva vybírána.

Jak působí jednotlivé barvy?

Jaké významy mají nejzákladnější barvy barevného spektra? A jak na nás působí?

Žlutá je barvou optimistickou a veselou, povzbudí vás a přinese vám vytoužené uvolnění, dokonce podporuje intelekt. Zelená vás uklidní a ochrání, vyvolá ve vás pocit bezpečí a podporuje kreativitu. Modrá je zcela barvou intelektu, uklidňuje mysl a působí důvěrně. Červená je barvou vášně, nabudí vás energií a zároveň zahřeje. Bílá je neutrální, zvyšuje účinky ostatních barev, vyvolává pocit čistoty a osvobození.

Barvy podle místnosti

Do ložnice se hodí barvy uklidňující a pomáhající relaxovat, či vyvolávající pocit bezpečí. Nejvhodnější barvou je modrá, její melancholické a chladné působení však musíme vykompenzovat sladěním s dalšími prvky. Vhodné jsou také světlé odstíny zelené, tmavě fialová či růžová.

6704998899_5025612f23_o

Obývací pokoj

Obývací pokoj bývá středem bytu, měl by působit vesele a přívětivě. Do obývacího pokoje se hodí barvy teplé, například žlutá či oranžová, ale i světle zelená.

Kuchyň

V kuchyni se zaměřte na působení barvy na vaše chutě. Teplé odstíny podporují chuť k jídlu, naopak chladní odstíny ji potlačují.

Dětský pokoj

Do dětského pokoje se hodí barvy rozvíjející dětskou kreativitu a intelekt, například barva žlutá, zelená či modrá.

428855433_844754db1f_o

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *