Symboly pro praní prádla – co znamenají?

Při praní prádla je důležité postupovat správně, abyste předešli rychlému zničení materiálů. Péče začíná výběrem pracího prostředku, pokračuje praním prádla a končí sušením prádla na sušáku nebo v sušičce. Podívejme se na prací symboly.

Když se podíváte na jakýkoliv štítek na oblíbeném tričku či jiném kusu oblečení, je na něm mnoho znaků, čísel a informací od výrobce určených přímo pro vás. Značky podléhají různým normám, které platí nejen v Evropě, ale i ve světě. Na štítku byste vždy měli najít informace o praní, bělení, sušení, žehlení a profesionálním ošetřování v rámci čištění textilu. Samozřejmě je důležité i to, jaké prostředky použijete a zda oddělujete světlé prádlo od tmavého. Je třeba oděvy oddělovat i podle teploty.

Tip: JAKÁ JE SPRÁVNÁ VÝŠKA KUCHYŇSKÉ LINKY

Prací symboly

Vanička na štítku znázorňuje, že se daný kus oblečení může prát. Bývá v ní uvedeny i číslo, které se používá k poskytování informace o maximální teplotě při praní, jako 30 °C, 40 °C, 50 °C, 60 °C a 95 °C. Pokud na štítku objevíte ruku, znamená to, že daný kus oblečení máte prát pouze v rukou.

Další symboly na oblečení

Trojúhelník je značka pro bělení, na které můžeme použít buď oxidační bělidla nebo chlorovaná bělidla, takže se vždy orientujeme podle dané značky. Proces sušení se značí čtverečkem, ve kterém je kroužek. Pokud se v kroužku nachází jedna tečka sušíme oblečení při nízké teplotě, pokud jsou tam však dvě, tak oblečení snese i trochu vyšší teplotu. Žehlení je naznačeno obrázkem malé žehličky. Podle teček umíme také určit, jakou teplotu daný materiál snese.

Prádlo určené do čistírny

Pokud byste se rozhodli odnést své oblečení do čistírny, pamatujte si, že vždy musí mít štítek. pokud máte ve zvyku ihned po zakoupení oblečení štítky odstřihnout, tady zpozorněte. Oblečení bez štítku vám čistírna ve většině případů vůbec nepřevezme, popřípadě musíte podepsat papír, že to je na vlastní zodpovědnost.

Speciální čištění

Existují speciální druhy látek, které musíte prát podle zvláštních pokynů. Jedná se o sportovní věci, dry fit materiál, termo prádlo, zimní bundy, kabáty, kožené oblečení nebo lyžařské kalhoty. V obchodech už dnes zakoupíte prací prostředky, které jsou určeny právě na praní tohoto oblečení. Pokud se bojíte, že se vám nové drahé šaty v pračce srazí, raději je vyperte v rukou při mírné teplotě. Praní bude šetrnější než v pračce. Dejte si také pozor při ždímání a provádějte jej opatrně.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *