Jak zbudovat zahradní chodník

Do každé zahrádky patří automaticky i chodník, který slouží především k tomu, abychom si nešlapali po okrasném trávníku či záhonech. Rovněž k tomu, abychom neměli na obuvi nános nečistot, které pak přineseme i do domu či bytu. Oceníme ho zvlášť v případě deštivého počasí a také slouží k optickému rozdělení jednotlivých částí zahrady. Jeho funkce je tedy nejen praktická, ale i dekorativní.

jill111 / Pixabay

Typy zahradních chodníčků

Materiálu různých chodníčků se meze rozhodně nekladou. K nejběžněji používaným patří ploché kameny, dlažební kostky či šlapáky umístěné od sebe přibližně ve vzdálenosti 20cm. K jejich umístění postačí vyhloubit v zemi menší jámu a kámen uložit tak, aby jeho povrch splýval s terénem. Chceme-li zbudovat celistvý chodník, je vhodné zpevnit jeho okraje zahradními obrubníky. Osazení obrubníků by mělo proběhnout jako první v případě, že bude chodník sypaný či litý moderními hmotami. Jestliže použijeme dlažbu a nechceme jí dělit na různé rozměry, lze obrubníky usadit až po dokončení povrchu. V takovém případě se dají použít rovněž ploché kameny, keramickou zahradní dlažbu či zahradní dlaždice.

Jak na stavbu chodníčku

Nejdříve si promyslíme, kudy přesně chodník povede a jeho trasu si vyznačíme motouzem, kolíky nebo jinými pomůckami. Následně odstraníme zeminu do potřebné hloubky – cca 20cm. Šíři chodníku zvolíme podle potřeb. Pamatujeme na fakt, že pro chůzi s kolečky budeme potřebovat tak 70 cm. Růstu trávy a plevele zabráníme tak, že vysteleme jámu geotextílii. Na zpevnění budoucího chodníčku budeme potřebovat 10cm vrstvy hrubého štěrku a ještě 5cm jemného a vše pořádně udusáme.

terimakasih0 / Pixabay

Další práce závisí na tom, jak stabilní a kvalitní chodník požadujeme. Pevnosti docílíme tím, že na připravený povrch navrstvíme tenkou vrstvu betonu a do něj uložíme ploché kameny nebo dlaždice. Do mezírek pak dáme spárovací hmotu a chodník je na světě. Při spárování je pouze nutné včas dlažbu omýt, po zaschnutí by se ztvrdlá hmota odstraňovala jen těžko. Další variantou je kladení dlažby rovnou do vrstvy písku či jemného štěrku, což je snadnější, rychlejší a praktičtější v případě, že potřebujeme poškozenou dlaždici vyměnit.

Autor příspěvku: Redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *