Jak vyčistit lednici a zbavit ji zápachu

Důkladně vyčistit lednici a zbavit ji zápachu můžeme i bez drahých čisticích prostředků. Ty nejjednodušší recepty a dostupné prostředky umí být stejně účinné.

Na celou domácnost včetně lednice si vystačíte s vodou, octem a jedlou sodou.  Ocet má desinfekční účinky a odstraní zápach. V kombinaci s jedlou sodou odstraníte i odolné skvrny. Ušetříte za čisticí prostředky, budete šetrní k přírodě i svému zdraví a nevyhodíte hromadu vyhozených obalů. Pokud vám vadí vůně octa, přidejte do něj přes noc pár slupekcitrónu, pomeranče nebo mandarinky. Jeho vůně však rychle vyprchá a navíc pohltí jiné pachy. Podobně lze vyčistit troubu.

Co budete potřebovat

  • vodu
  • ocet
  • jedlou sodu
  • jar nebo jiný prostředek na nádobí
  • houbičku na nádobí
  • hadřík z mikrovlákna nebo papírové utěrky
  • malou misku
  • rozprašovač na vodu s octem

Než začněte s čistěním lednice

Vypněte lednici ze zásuvky. Lednice má senzor, který hlídá otevřené dveře a pokud ji budete čistit, houkat nepřestane. Z lednice vyndejte všechny potraviny. Vše, co je zkažené, napadené plísní či hnilobou nebo prošlé vyhoďte. Nezabalené potraviny jako je šunka, sýr či nedojedené jídlo vždy zabalte nebo dejte do potravinové dózy.

Jak vyčistit lednici

Vyndejte všechny poličky a zásuvky uvnitř i ve dvířkách. Umyjte je ve vodě s jarem a octem a opláchněte vodou. Poličky a šuplíky utřete do sucha hadříkem. Smíchejte 3 díly teplé vody a 1 díl octa. Můžete přidat i 2 lžíce jedlé sody. Litr jablečného octa zakoupíte kolem 10 korun. Lze použít i bílý ocet, nebo klasický kvasný ocet. Touto směsí pomocí hadříku nebo houbičky umyjte celou lednici. Pokud si dáte roztok do rozprašovače, bude se vám s ním velmi dobře pracovat. Celou lednici touto směsí nastříkejte a za minutku nebo dvě usazená špína povolí a čistění jde snadněji.

Vytřete lednici do sucha

Pokud nemáte ocet, smíchejte pouze 0,5 litru teplé vody a 2 lžíce jedlé sody. Celou lednici touto směsí umyjte. Jedlá soda je velice jemné abrazivum a vyčistí i skvrny a nečistoty. Lednici díky ní nepoškodíte, odstraní všechnu usazenou špínu, zaschlé mléko, sirup a potraviny. Pak lednici otřete mokrým hadříkem, několikrát opláchněte i hadříkem namočeným v čisté vodě a povrch lednice osušte. Lednici vytřete do sucha a použijte k tomu látkové utěrky nebo hadřík z mikrovlákna. Nakonec můžete použít i papírové utěrky. Vložte police, zásuvky i potraviny.

Prevence zápachu v lednici

Aby lednice nezapáchala, stačí vložit misku s octem, nebo do malé misky nasypat jedlou sodu, která pohlcuje všechny pachy. Do misky s jedlou sodou můžete ještě navíc kápnout 2 kapky citrónového esenciálního oleje nebo máty peprné. Stejně funguje i mletá káva, která také účinně pohlcuje pachy. Abyste svou lednici udrželi čistou a voňavou, dodržujte následující postupy.

Dbejte na správné uložení potravin v lednici

Lednici pravidelně kontrolujte a vždy vyhoďte vše prošlé, nahnilé, plesnivé a zkažené. Jsou nejčastější příčinou zápachu. Maso dávejte pečlivě zabalené do spodní poličky, ať z něj neteče šťáva. Hotové pokrmy, otevřenou šunku, salám nebo sýr skladujte vždy v uzavřených obalech a potravinových dózách, doporučujeme dózy z cukrové třtiny. Můžete použít i včelobal, bio bavlněný ubrousek napuštěný včelím voskem, jojobový olejem a pryskyřicí, který se dá použít na balení a zakrývání potravin. Lednici nepřeplňujte, ať může vzduch v lednici cirkulovat.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *