Jak odstranit vodní kámen z rychlovarné konvice?

Vodní kámen je nepřítelem všech domácích spotřebičů, které ohřívají nebo chladí kohoutkovou vodu, zvláště pokud je tvrdá. Nejčastěji se řeší vodní kámen u rychlovarných konvic, které s narůstající krustou tohoto kamene ztrácí svou efektivitu a lákavý vzhled. Jak se jej zbavit?

Pojďme se podívat na různé dostupné metody, jak se vodního kamene z rychlovarné konvice rychle zbavit. Vodní kámen neboli uhličitan vápenatý, je přirozenou součástí každé podzemní vody, kterou běžně pijeme z našich vodovodních kohoutků. Podle typu hornin, ze kterých daná voda pochází, se nám ho na domácích spotřebičích tvoří méně nebo naopak více. Pokud je voda tvrdá, srážením vodního kamene se ničí také myčky nádobí i nádobí samotné, vodovodní kohoutky i potrubí, tvoří se nám i vodní kámen v pračce a ve zmíněné rychlovarné konvici. Vzhled nánosu vodního kamene není estetický a snižuje efektivitu topných spirál rychlovarných konvic i kávovarů.

Odstranění pomocí speciálního přípravku

Pokud už vaše rychlovarná konvice jeví značné známky zanesení vodním kamenem, můžete zvolit na jeho odstranění po speciálních prostředcích, které zakoupíte v drogérii nebo u prodejců těchto kuchyňských spotřebičů. V návodu zjistíte dávkování a použití. Existují však i jiné metody a postupy. Pokud se nechcete zaobírat chemií, vyzkoušejte to, co najdete jistě doma ve spíži.

Ocet, citron nebo kyselina citronová

Každou rychlovarnou konvici musíme čas od času čistit od vodního kamene. K odstranění vodního kamene můžete použít i klasický ocet, kyselinu citronovou nebo citron. Tyto suroviny mámě většinou doma stále. Díky použití těchto prostředků ušetříte i poměrně dost peněz. Důležité je vědět, že na chemickou reakci mezi kyselinou obsaženou v octu, kyselině citronové nebo citronu a vodním kamenem to chce svůj čas nebo použít vyšší teplotu. V horké vodě totiž tako reakce proběhne výrazně rychleji. Celý proces čištění rychlovarné konvice díky zahřátí zkrátíte na 10 až 20 minut.

Jak odstranit vodní kámen

Plnou konvici vody přivedeme do varu, pak ji opatrně otevřeme, abychom se neopařili unikající párou. Ocet, kyselinu citronovou nebo citronovou šťávu pomalu přiléváme do horké vody. Musíme dát pozor, protože voda okamžitě začne bublat, protože se uhličitan vápenatý začne rozpouštět. Můžeme dát prostředek i do studené vody a pak vodu zahřát. Konvici pak necháme v horké vodě chvíli reagovat a počkáme, až se rozpustí vodní kámen. Pak je třeba konvici vyvařit s čistou vodou.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *