Jakou vybrat barvu do koupelny?

Pokud budujete novou koupelnu, nebo zrovna děláte rekonstrukci, protože vaše koupelna už vyžaduje změnu, pečlivě vybírejte barvy, aby vaše koupelna nepůsobila příliš fádně. Zkuste si pohrát s barvami a dodat vaší koupelně zcela nový rozměr.

Barvy do koupelny

Barvy hrají v našem bydlení poměrně dost zásadní roli. I když se to na první pohled nezdá a mnohdy si to ani neuvědomujeme, mají na nás velký vliv. Vkusně zvolená barevná kombinace přirozeně podtrhuje pocit z prostoru a dokresluje celkovou atmosféru. Barva totiž určuje to, jak se v dané místnosti cítíme. Každý z nás vnímá barvy trochu odlišně, přesto lze však vysledovat obecně platné charakteristiky barev, které nám při výběru barevného ladění koupelny mohou usnadnit rozhodování.

Využijte optické klamy

Úplně na začátek je určitě důležité připomenout, že tmavé barvy opticky zmenšují prostor, proto se nehodí do malých koupelen, ale v těch větších si je dovolit můžete. Světlé tóny barev a neutrální odstíny naopak místnost prosvětlí a dodají vaší koupelně na potřebné vzdušnosti. Dbejte proto na to, aby se vám v koupelně krásně relaxovalo a cítili jste se zde uvolnění. Dominantní barvu volte takovou, která ve vás vyvolává pocit svěžesti, čistoty i uvolnění a vhodně ji zkombinujte s doplňkovou.

Barvy v menší koupelně

Během rekonstrukce staré koupelny dejte do menších koupelen, a hlavně těch bez oken, které působí už samy o sobě dost tmavě a chladně, raději teplé barvy, které prostor pěkně zvýrazní, prohřejí, rozjasní, vnesou do něj pocit radosti, útulnosti, tepla, slunce i vytouženého uvolnění třeba při koupeli ve vaně. Mezi tyto barvy patří zejména žlutá, oranžová a červená. Ve velmi malých koupelnách můžete jako hlavní barvu zvolit neutrální bílou či krémovou a teplé barvy pak využít pouze ve formě doplňků, které lze snadno obměnit a mít tak koupelnu pokaždé jinou.

Barvy ve větší koupelně

Uvažovat můžete o barvách chladnějších, kde jde především o modrou, zelenou a fialovou, jejich odstíny i vzájemné kombinace. Tyto barvy nabývají na větší intenzitě hlavně při menším osvětlení. V malých koupelnách však mohou vytvářet stísněný dojem a malá koupelna pak působit příliš chladně. Hodí se proto spíše do větších koupelen a mohou se objevit třeba na dlažbě, obkladech, ručnících a dalších doplňcích, kde klidně můžete použít hned několik tónů jedné barvy.

koupelnová sestava designová

Kombinujte s citem

V koupelnách s vysokými stropy nechte stěny světlé a strop vymalujte tmavší barvou, což jej opticky sníží. Stěnu s oknem je vždy lepší ladit do světlejších barev. Velký prostor pomohou opticky zútulnit také velké barevné vzory. Nikdy nezapomínejte vnímat koupelnu jako celek. U výrazné dlažby či obkladu pak určitě uberte ze sytostí barev na zvolených doplňcích a koupelnovém nábytku. Pokud jste se zamilovali do nadčasové a módní šedé barvy, která je neutrální barvu, neuděláte chybu. Působí střízlivě, vyvolává dojem pořádku, tradic, pokory a čistoty. Dopřejte si spoustu naší inspirace koupelen.

koupelnová sestava dřevo

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *