Rekonstrukce umakartového jádra – jak na to a kolik stojí

Umakartového jádra se v panelákových koupelnách zbavujeme zejména z hlediska estetiky a hygieny. V panelákových bytech se při rekonstrukce nejdříve pouštíme do koupelny a WC. Tato přestavba se často protáhne na několik týdnů. Díky chytrým řešením to lze ale provést i do 14 dnů. Podívejme se jak na to.

Při rekonstrukci koupelny a WC se na tyto místnosti nedívejte pouze jako na užitkový prostor a zapojte svou fantazii. Pokud nebudete chtít měnit dispozice těchto místností a původní umakart pouze vyměníte za podobně těžký materiál, můžete to provést i bez povolení nebo oznámení stavebnímu úřadu. Pokud ale budete chtít hýbat s příčkami, měnit umístění vany nebo sprchového koutu, povolení od stavebního úřadu potřebovat přeci jenom budete.

Změna dispozice

Změna dispozice se často vyplatí. I malé panelákové koupelně můžete dodat vzdušnost. Můžete třeba umístit umyvadlo v její užší části částečně nad vanu nebo použít umyvadlo asymetrického tvaru s baterií na straně. Získáte více odkládacího prostoru. Místo vany lze instalovat i důmyslně provedený sprchový kout se zástěnou. Můžete to zvládnout i svépomocí a využít doslova každý centimetr. Sprchové dveře jsou v mnoha variantách i s libovolným směrem či stranou otvírání. Mají dlouho životnost a velmi snadnou údržbu.

Modernizace prostoru

Pokud budete sprchový pouze modernizovat, stačí vyměnit jen vybavení. Dejte kvalitní vodovodní baterii a zkuste si dopřát sprchový set s tropickým deštěm doplněný klasickou ruční sprchou. Praktické přepínání z hlavové na ruční sprchu v praxi jistě oceníte. Doporučujeme také vsadit na speciální nopky proti usazování vodního kamene. Výška sprchy i úchytu pro ruční sprchu je nastavitelná od 84 do 130 cm.

Pečlivý výběr WC

Při rekonstrukci WC se zbavíte spousty práce a nepořádku navíc, když zvolíte jádrové moduly s rozpěrnou traverzou s rovnoměrným přenášením zátěže do bočních stěn. Snadno se instaluje i před domovní rozvody odpadu a vody. Nemusíte provádět složité a často dost problematické zásahy do stěny a obejdete se bez složitého bourání.

Podlaha a vybavení koupelny

Do panelákové koupelny sice můžete vylít podlahu betonem a osadit ji dlažbou, vhodná je i těžká plovoucí podlaha speciálně určená do vlhkých prostor, která ztlumí vaše kroky a zvuky se nebudou tak rozléhat. Výrazné dekory a zdobené listely raději volte s rozvahou. Dobře vypadají velké obklady bez spár, které opticky zvětší prostor. Klidně můžete zvolit výraznější barvu. Doplňte větší a dobře osvětlené zrcadlo. Pokud zvolíte jasné barvy obkladů, můžete si dovolit i tmavší nábytek, pokud se nechcete spokojit s bílou klasikou.

Rekonstrukce panelákové koupelny v číslech

Pokud se rozhodnete jen pro obložení umakartového jádra a nalepení obkladů na umakart, výměnu zařízení koupelny a WC, cena se pohybuje kolem 50 000 korun. Obklady dobře drží a estetický výsledek je pěkný na pohled. Kompletní rekonstrukce včetně vybourání jádra a nového zdiva a rozvodů na klíč se pak pohybuje kolem 100 000 korun.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *