Jak vyprat záclony a závěsy, aby byly bílé

Záclony lze vyptat v ruce i v automatické pračce. Je třeba ale použít speciální prací prostředky, vhodnou teplotu, prací program i odstřeďování. Obtížnější situace nastává v případě, kdy chceme záclonám vrátit zašlou barvu. Občas nám totiž záclony zažloutnou či zašednou.

Moderní automatické pračky mají speciální programy určené přímo k praní záclon. Než záclony do pračky vložíte, zhodnoťte jejich stav. Vždy je dobré předem zašlé záclony namočit třeba do vany.

Zdroj: crateandbarrel.com

Soda, sůl a prášek do pečiva

Nejčastěji trpí záclony v kuchyni a tam, kde se kouří. Záclony absorbují pachy, mastnotu i prach. Před samotným praním je alespoň na hodinu namočte do vody, přidejte sůl, prášek do pečiva a krystalickou sodu na praní v poměru 10 litrů vody, 500 g sody a 2 velké hrsti soli. Vše dobře rozpusťte a vložte záclony do lázně. Můžete nechat záclony namočené i přes noc. Usazeniny a prach se ze záclon uvolní. Záclony vymáchejte v čisté vodě, lze je vymáchat i v pračce a pak je teprve dejte prát.

Šetrný prací program

Než dáte záclony do pračky, zvažte jejich rozměry. Do objemu bubnu 4 až 5 kg dáte záclonu o rozměru 18 až 25 m². Jde o obvyklou metráž záclon na jedno okno. Můžete využít prací síťky, do kterých záclony před praním vložíte poskládané, nikdy zmuchlané. Zvolte nejšetrnější program na jemné prádlo nebo přímo program určený k praní záclon. Perte ve vlažné vodě do 30 ˚C.

Zdroj: crateandbarrel.com

Jemné odstřeďování

Zvolte šetrné odstřeďování a pak ihned vyndejte záclony z pračky. Odstředění při praní záclon by mělo trvat jen 10 až 15 sekund s nízkým počtem otáček, asi 300 až 400 otáček za minutu. Pak vám voda ze záclon nevyteče po vytažení z pračky. Při delším odstřeďování se záclony příliš mačkají a mohly by se poškodit. Takto vyprané záclony nemusíte žehlit a rovnou pověsit. Vyvěsí se samy.

Bělení záclon

Aby záclony nezežloutly, lze přidat lžíci lihu a lžíci terpentýnu. Dnes se místo toho dává prášek do pečiva. Pokud chcete dosáhnout bílého efektu, dejte jej do prací lázně. Dříve lidé používali i šmolku, tedy křemičitan kobalto-draselný, který se dá nahradit pár kapkami modrého inkoustu do poslední máchací lázně. Inkoust sám o sobě nebělí, ale záclonám dodá zářivý jas pod dopadajícím světlem.

Zdroj: crateandbarrel.com

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *