Skleněný skywalk na Stezce Valaška

Na začátku roku byla nedaleko turistické lokality Pustevny v Moravskoslezských Beskydech otevřena nová stezka v korunách stromů „Stezka Valaška.“ 660 m dlouhá a 22 m vysoká vyhlídková věž v nadmořské výšce 1.099 m se pyšní zajímavým evropským prvenstvím, a tím je nejdelší skleněný skywalk vysunutý do prostoru bez ocelového zábradlí. K realizaci, za kterou stojí ostravský partner sítě Glastetik, sklenářství Sklomax CZ, posloužila vrstvená bezpečnostní skla Stratobel.

Skywalk

Skywalk vysunutý do prostoru ve výšce 30 m je dlouhý 7 m, skleněná část má rozměry 2.500 mm x 1.600 mm. Sklo váží 839 kg a unese až 10 osob. Celkové množství skla bez prořezů je 30,3 m2.

Na podlahu bylo použito bezpečnostní sklo Stratobel vrstvené ze 3 skleněných tabulí Planibel Clearvision 12 mm, vrchní sklo je tepelně tvrzené, spodní 2 tabule jsou standardní, pouze obroušené. Sklo je ke konstrukci lepené MS polymerem, který odolává UV záření. Místo, kde jsou skleněné tabule k sobě slepeny, je mezi 2. a 3. sklem opatřeno barevným pásem o šířce 185 mm (barva RAL 9006).

Pro výrobu zábradlí bylo použito dvakrát tepelně tvrzené vrstvené bezpečnostní sklo Stratobel Clearvision 12 mm se 4 fóliemi mezi skly (4 x 0.38). Celkem to bylo 5 skleněných tabulí o rozměrech 1.225 x 1.470 mm (2 ks), 1.180 x 1.470 mm (2 ks) a 1.670 x 1.470 mm (1 ks). Ve spodní části bylo sklo vrtané pro uchycení na terčové kotvení.

Zajímavosti projektu

Sklo bylo do výšky 30 m dopraveno jeřábem na stojanu. Vzhledem k tomu, že lávka je vysunuta do prostoru, kam jeřáb nedosáhl, bylo sklo dopraveno na nejlépe dostupnou část podlahy vyhlídkové věže a k samotné lávce doneseno ručně. Montáž skel včetně kotvení terčů do připravené konstrukce provedlo 8 zaměstnanců za 8 hodin včetně přípravy, samotná instalace skel na místě trvala 4 hodiny. Na montáži skel z vnější části lávky se podíleli 2 horolezci.

30,3 m2… Celkové množství použitého skla bez prořezů
4 hodiny…Tak dlouho trvala 8 lidem instalace skel na místě

Video z instalace Skywalk:

Pro více informací:

www.glastetik.cz

Foto: © AGC Glass Europe.

Autor příspěvku: redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *