Nestačí si jen najít byt aneb nezapomeňte na ostatní náležitosti stěhování

Ať už jste prožili třicet let ve starém domě a chcete něco menšího, nebo jste mladý pár, který se chce odstěhovat od rodičů, čeká na vás mnoho nejrůznějších nabídek bytů ke koupi nebo pronájmu. Když jste našli ten svůj, ideální byt, kde chcete strávit zbytek života, je na čase vám pogratulovat a upozornit, abyste předčasně příliš neslavili. Podepsáním smlouvy totiž teprve vše začíná…

Pexels / Pixabay

Změna dokladů

Nový začátek v novém bytě, kdo by se neradoval? Když si však uvědomíte, co budete mít za vyřizování, hned vás smích přejde. První věcí, která není 100 % nutná, ale jednou potká všechny, je změna trvalého bydliště, anebo alespoň nahlášení změny doručovací adresy úřadům, zaměstnavateli, nebo třeba bance. Nechcete přece kvůli každému dopisu jezdit zpět do starého místa bydliště.

Se stěhováním se také pojí změna údajů na dokladech jako je řidičský průkaz, občanský průkaz a neopomeňte ani nahlásit změnu pojišťovně. Je jasné, že se nikomu nechce pouštět se do výletů po úřadech, je to ovšem nezbytné. Ale pozor, úlevou může být, že některé z těchto pochůzek můžete vyřídit pomocí internetu a nebo je možné se alespoň předem objednat na přesný čas – vyhnete se tak frontám a dlouhému čekání.

TIP: Až vyřídíte změnu adresy na úřadech, nezapomeňte ani na výměnu jména na schránce či zvonku, aby vás pošta lépe našla!

Finance

S koupí či pronájmem bytu se nepojí jen částka za byt samotný. Spočítali jste si své finance možná hezky, ale započítali jste do nich také výdaje spojené s provozem bytu a vybavením, které je nutné pro život? Informujte se u zkušenějších, jak to chodí se zálohami za energie, třeba u rodičů nebo u posledního majitele bytu. A nezapomeňte si propočítat, co všechno potřebujete do začátku – lednice, mikrovlnná trouba, konvice, postel… Časem lze ty nejzbytečnější skříňky dokoupit, abyste ale mohli solidně žít, je nutné pomyslet alespoň na některé základní spotřebiče a vybavení.

Poslední kroky stěhování

Než si vydechnete, že proces přesunu do nového bytu je za vámi, uvažujte ještě o pojištění domácnosti. Co kdyby zrovna vás potkalo to neštěstí, že byste vytopili sousedy? Nechcete přeci platit za kompletní výmalbu jejich bytu!

 

Autor příspěvku: Redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *