Vybíráte bazén na zahradu?

Už nějakou chvíli tu máme letní počasí a za pár dní to potvrdí i kalendář. Je na čase přemýšlet nad bazénem, který vás v horkých letních dnech osvěží. Jak takový bazén zvolit? To záleží na mnoha faktorech.

jun0126 / Pixabay

Nadzemní bazén

Klasikou, kterou volí většina domácností s menší zahradou, jsou dodnes volně stojící bazény, které mohou být nafukovací nebo pevné. Ty nafukovací jsou nejdostupnější. Lze sehnat několik velikostí, téměř vždy jsou však do kruhu, málo kdy do čtverce. Potíž je ovšem s životností. Nafukovací bazény nejsou příliš odolné vůči kamínkům, písku a už vůbec ne proti drápkům vašich mazlíčků.

Pevné konstrukce nadzemních bazénů jsou odolnější, konstrukce jsou totiž často z oceli. Vydrží i vlnobití vytvořené dětmi, i větší vítr. Problémem takových bazénů může být přístup. Jsou k nim potřeba schůdky, které mohou některým lidem, zejména starším, dělat problém.

Zapuštěný bazén

Bazény zapuštěné do země mají také překvapivě dvě kategorie. Mohou být totiž zapuštěné celé anebo částečně. Zde však nemá příliš význam povídat si o tom, která kategorie vydrží více. Důležitější je materiál – betonové (přesněji železobetonové) konstrukce jsou ty nejlepší. Nebojte, vnitřek bazénu není baton! Často jde o keramiku nebo sklomozaiku. Takové bazény jsou ovšem finančně velmi náročné. Často jsou tedy bazény v zemi z tzv. homogenních kopolymerů. Ty nabízí oproti betonu různé tvary těla bazénu nebo další funkční doplňky, jako například trysky. Společnou výhodou těchto zapuštěných bazénů do země je určitě možnost zastřešení.

Rady na závěr

Při rozhodování, zda si pořídíte bazén na vaši zahradu, myslete i na další faktory. Promyslete, zda finančně zvládnete provozní náklady, údržbu. Když budete chtít bazén zapustit do země, nezapomeňte, že bude nejspíše potřeba srovnat povrch a zpřístupnit alespoň malý bagr. Dále je vhodné sledovat, na kterou část zahrady dopadá slunce nejdéle. Je jedno, že by se vám bazén líbil přesně uprostřed pozemku. Pokud sluníčko dopadá na jednu stranu déle, dejte jej tam. Budete za to rádi.

Autor článku: Nikol Sotolářová

Obrázky: pixabay.com

Autor příspěvku: Redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *