Jak využít pařez na zahradě?

Někdy musíme na svojí zahradě nějaký strom pokácet a zbude nám po něm pařez. Nemusíte jej hned složitě likvidovat. Zkuste jej začlenit do svojí zahrady.

Likvidace pařezu je náročná záležitost. Tzv. kučování neboli vykopání pařezu tak, abyste nepoškodili zahradu, není zrovna snadné. Mnoho lidem se ani nelíbí metoda lití chemikálií do předvrtaných děr v pařezu. Možností je však daleko více. Můžete vyžít pařez k dekoračním nebo pěstebním účelům. Poradíme vám, jak na to.

Pěstování jedlých hub v pařezu

Můžete se na pařezu pokusit vysadit jedlé dřevokazné houby a zkusit jej nechat časem rozložit. Například hlívu ústřičnou, jidášovo ucho, shiitake či penízovku sametonohou. Pokud naočkujete pařez listnatého stromu v březnu, dočkáte se bohaté úrody a chutných hub. K pěstování hub z podhoubí jsou nejvhodnější listnaté stromy, hlavně jabloň, vrba, bříza, ořešák, topol, osika a jasan.

Osázení pařezu květinami

Zkuste pařez v zahradě přeměnit na přírodní nádobu na rostliny a osázejte ji květinami. Naplněný zeminou a osazený rostlinami potřebovat pravidelnou zálivku. Bude vypadat pěkně a za pár sezón se vám přirozeně rozloží. Přihlédněte k tomu, zda je pařez ve stínu, polostínu nebo na slunci.

Zkuste do něj vysázet cibuloviny, jako jsou tulipány, narcisy, hyacinty nebo ladoňky přes letničky a balkonovky typu sedmikrásky, lobelky, lichořeřišnice, petúnie, surfinie, million bells či muškáty, které můžete do pařezu vložit i v květináči a na podzim je zase vyjmout. Krásně v pařezu budou vypadat i kapradiny nebo netřesky či macešky. Pařez můžete využít i k pěstování bylinek na zahradě.

Stolek a sedátka z pařezu

Rovný, netrouchnivějící a dostatečně vysoký pařez zkuste v zahradě využít jako malý stolek. Můžete na něj připevnit vhodnou dřevěnou stolovou desku. K tomu můžete dát menší židličky nařezané ze špalků. Vznikne vám pěkné přírodní zahradní posezení. Menší špalky můžete nastavět kolem ohniště jako sedátka místo laviček. Do pěvně usazeného pařezu můžete také vysekat malé dětské křesílko s opěrkou, které ocení vaše děti.

Domek pro skřítky

Pokud máte malé děti nebo vnoučata, udělejte z pařezu domeček pro skřítky, kolem kterého si mohou děti vysadit miniaturní lesní zahrádku. Pohádkové lesní království se jim bude líbit. Podpoří to jejich fantazii, prodlouží čas strávený venku na zahradě a posílí propojení s přírodou. Využít můžete i kombinace kamene, dřeva a vody na svojí zahradě. Toto propojení má nádherný vizuální efekt.

Pítko pro ptáčky

Z vyššího pařezu z pokáceného stromu v zahradě můžete udělat pítko pro ptáčky. Malí opeřenci nepohrdnou možností se napít ani osvěžující koupelí. Umístěte na pařez nádobu s vodou. Dejte si ale pozor, zda se na vaší zahradě nepohybují kočky, které mohou pro ptáky představovat velké nebezpečí. Přidejte ptáčkům na zahradu i krmítko pro ptáky.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *