Zimní grilování

I v zimě si můžete užít grilování: tipy pro nezapomenutelnou party nejen na Silvestra

Zima začala úřadovat a vy vzpomínáte nejen na teplo letních měsíců, ale i na grilovačky a zábavu, které jste si při nich s přáteli a rodinou užívali? Nezoufejte! Příchod zimy totiž neznamená, že si nemůžete dopřát voňavé grilované pochoutky i v těchto chladných měsících. Přinášíme tipy, jak na to.

Kde zimní grilovačku připravit

Základem úspěchu je zvolit pro grilování vhodný prostor. Ideální je zastřešená terasa, balkon či veranda, které poskytnou alespoň částečný úkryt před větrem a sněhem. Pokud nemáte k dispozici zastřešené prostory, pokuste se vybrat alespoň závětrné místo.

Jaký gril zvolit?

Neméně důležitý je také výběr kvalitního grilu, který lze dobře rozpálit i za nižších venkovních teplot. Pro grilování v zimě jsou vhodné především dva typy grilů:

Plynové grily: Díky plynovým hořákům rychle dosáhnete vysoké teploty i za velmi chladného počasí a snadno pak potřebnou teplotu také udržíte po celou dobu přípravy pokrmů. Jsou také méně náročné na údržbu než grily na dřevěné uhlí.

Elektrické grily: Také se hodí pro grilování v zimě, protože se rychle rozžhaví a udržují vysokou teplotu, kterou lze snadno regulovat. Jsou však méně výkonné než plynové grily a mohou být dražší.


Vlastníte pouze gril na dřevěné uhlí a do nového se vám nechce investovat? I s ním můžete v zimě oblíbené pochoutky úspěšně ugrilovat, jen to bude o něco větší výzva a námaha. Důležité je nepodcenit především přípravu grilu, se kterou začněte raději dříve.

Použijte kvalitní dřevěné uhlí, které vydrží déle hořet a udrží stabilnější žár. Gril umístěte někam do závětří. Zásadní je také otázka, jak gril zapálit. Ideálně si pomozte kvalitním podpalovačem a zapalte více podpalovačů najednou, gril roztápějte delší dobu, i 30-40 minut předem. Pokud máte gril s poklopem, použijte ho, pomůže vám udržet uvnitř teplo. Mějte po ruce také vždy zásobu suchého podpalového dříví. Maso otáčejte častěji a kontrolujte propečení, počítejte, že celková dobra grilování bude u grilu na dřevěné uhlí delší.

TIP: Zkuste uspořádat grilovačku například při silvestrovském večírku. Připravte si speciální menu a nový rok přivítejte netradičně!

Co dalšího vám při grilování v zimě přijde vhod?

Pokud vám bude přát počasí a bude jeden z těch krásných zimních pohádkových dnů, kdy se pod modrou oblohou a slunečními paprsky třpytí sněhová peřina, neváhejte si venku užít nejen grilování, ale především pak samotné hodování na připravených lahůdkách.

Pro pohodlí vás i vašich hostů nezapomeňte proto na kvalitní posezení, které zajistí odolný zahradní nábytek. Hostům dejte k dispozici deky, které si mohou dát na židle či lavice, ale také přehodit přes sebe pro zahřátí. Teplo v mrazivých dnech skvěle zajistí i terasové ohřívače, které obvykle disponují výkonným plynovým tepelným zářičem. Pro příjemnou atmosféru nezapomeňte ani na venkovní osvětlení.

S dobrou přípravou a správným vybavením si můžete grilování naplno užít v kteroukoli roční dobu. Zkuste grilování v zimě i vy! Objevte nový rozměr této oblíbené činnosti a proměňte chladné dny v teplé vzpomínky plné chutí a zábavy!

Autor příspěvku: redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *