okrasné_kameny

Kámen, dřevo a voda. Kombinace, která hned tak neomrzí

Stojíte v zahradě plné stromů, keřů a trvalek, ale pořád máte pocit, že jí něco chybí? Možná by to chtělo ji něčím oživit. Skvělou službu vám poskytne kámen. 
Toužíte po na pohled neotřelé zahradě? V podstatě máte dvě možnosti. Obrátit se na zahradního architekta, který vám připraví návrh zahrady vašich snů. Za ten si samozřejmě dost připlatíte. Výsledkem zřejmě bude zahrada jako ze žurnálu, ale možná trochu odosobněná, protože jste do ní neměli možnost vnést něco svého. Nebo si svou zahradu krůček po krůčku můžete k obrazu svému dotvářet sami. K takové zahradě budete mít o něco vřelejší vztah. Bude totiž vaším vlastním dítětem.

okrasné_kameny

Jak na harmonickou zahradu?

V harmonické zahradě by měly mít své zastoupení následující materiály: kámen, dřevo a voda. Ty k sobě patří snad odnepaměti. Porozhlédněte se v přírodě. Na tuto kombinaci narazíte doslova na každém kroku. Zkuste ji tedy zakomponovat i do své zahrady. 

Kameny na zahradu zkrátka patří

Vycházejme z předpokladu, že nestojíte na prázdné louce a vaše zahrada již disponuje nějakou flórou v podobě stromů, keřů a trvalek. Jen jí zkrátka, jak jsme zmínili v úvodu, něco schází. Není tím něčím právě kámen? To, že se zahradní kameny těší tak velké oblibě u zahradních architektů, přeci jen není jen tak. 

Na terasu i balkon

Skvělou službu poskytují především dekorativní kameny, které snadno oživí téměř každé zákoutí s keři i trvalkami. Okrasné kameny a valouny však ozdobí i terasu či balkon. A masivnější solitérní kameny zase ve velkých zahradách plně nahradí sochy. Mnohdy však postačí jeden solitér a působivé místo v zahradě je na světě.

Kámen a voda

Obzvláště dobře kámen vyniká v kombinaci s vodou. Proto si bez něj snad už ani nedokážeme představit okolí potůčků a jezírek. Bez nich a patřičných vodních rostlin by to zkrátka nebylo ono, nemyslíte? K jezírkům patří okrasné valouny i kačírek. Ten navíc můžete použít při stavbě přístupových cestiček.

Využití kamene mimo zahradu

Kámen ale samozřejmě nachází své využití i mimo zahradu. Kamenný obklad pozvedne fasádu domu na doživotí budete mít kamenné schody. Takové, jaké nacházíme na hradech a zámcích. Naši předkové zkrátka věděli z jakých materiálů stavět. Nechcete je následovat?

Autor příspěvku: redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *