Jak opravit vnitřní žaluzie? Většinu zvládnete sami

I žaluzie mají svou životnost. Záleží také, jak s nimi zacházíte. Po pár letech každodenního používání a hlavně vystavení žaluzií UV záření může dojít k jejich poškození. Někdy si je rozbijeme sami neopatrnou nebo nesprávnou manipulací. Jak tedy žaluzie opravit? Nejde o nic složitého, většinu závad zvládnete opravit sami.

Dnes vám poradíme, jak opravit žaluzie. Pokud jste zatáhli za řetízek a zůstal vám v ruce, nebo se vám ohnuly nebo odtrhly lamely, je třeba vše opravit. Žaluzie jsou celkem křehké a poškodit se dost snadno. Možností jak opravit žaluzie je hned několik. Pokud jsou ještě v záruce, zavolejte si na opravu firmu, která vám je dodala. Můžete také využít služeb hodinového manžela nebo si je opravit sami.

Nejčastější závady

Nejčastěji se u žaluzií přetrhne ovládací řetízek, poškodí se lamely nebo praskne silonové lanko. Na všechny vyjmenované opravy si můžete zakoupit nebo objednat náhradní díly a vyměnit ho za poškozený. Není to nic těžkého, zvládnete to i sami. Jak opravit žaluzie? V každém případě a při každé opravě je třeba žaluzie demontovat.

Jak opravit silonové lanko žaluzie

V zasklívací liště jsou napínací kolíky, které slouží k napnutí lanka. Kolíky opatrně vytáhněte a pak odstraňte boční kryty profilu. Stažené lamely si pak přidržte nahoře a odšroubujte vruty, které je drží v okenním rámu. Pak vytáhněte silonové lanko a vyměňte za nové.

Jak opravit řetízek na žaluziích

Když se vám přetrhne řetízek, je opět třeba žaluzii demontovat. Z horního profilu si vytáhnete základovou desku a pak z ní vytáhnete malé ozubené kolečko. Potom vytáhnete prasklý řetízek a navlečete na kolečko řetízek nový. Řetízek nakonec spojíte spojkou a namontujete zpět žaluzii

Jak opravit zaseklé žaluzie

V tomto případě záleží na tom, jaké lamely žaluzií doma máte. V případě zaseknutí lamel nebo nutnosti výměny je nejlepší zavolat odborníky nebo hodinového manžela, který vám lamely vymění. Při zaseknutí někdy stačí jen povolit lanko, lamely srovnat a zase jej vypnout.

Na co si dát pozor

Vždy se při opravách vyhněte použití hrubé síly, protože byste mohli žaluzie ještě více poškodit nebo zničit. V případě větších oprav je mnohem lepší se obrátit na speciální firmu a servisního technika.

Prevence je klíčová

Pokud se snažíte, aby vám žaluzie vydržely co nejdéle bez vad a ve skvělé formě, zaměřte se v prvé řadě na prevenci. Ta spočívá ve správném i šetrném zacházení a pravidelné péči a údržbě. Žaluziím nejvíce škodí hlavně prach usazující se na lamelách. Na čištění lamel můžete používat všechny druhy šetrných čisticích prostředků, které jsou ředitelné pouze vodou. Nikdy na lamely nepoužívejte drátěnky, abrazivní přípravky s drobnými částečky písku nebo třeba organická ředidla. Pokud používáte žaluzie, dejte si pozor na rosení oken a nepodceňte ani praní záclon a závěsů.

Jak opravit vertikální žaluzie

Četnost čištění je závislá na prostředí, kde žaluzie visí. Obvykle doporučujeme je čistit 1x za rok. Lamely jsou v antistatické úpravě, ale časem si na ně prach sedne. Někdy je třeba provést výměnu látkových lamel, závaží dole v lamelách, horních ramínek a spojovacích řetízků, nebo provést opravdu pojezdů. Vertikální žaluzie se dají i odpornou firmou nechat zkrátit. Většinou se to dělá po čištění. Pro vnitřní vertikální žaluzie si musíte koupit náhradní díly, ale lepší je si pozvat servisní firmu.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *