popraskaná omítka

Jak opravit praskliny ve zdi a omítce?

Praskliny, trhliny a spáry v omítce opravíte poměrně snadno za pomoci různých tmelů a stavebních hmot. Omítka praská ve starých i nově postavených budovách a může mít různé příčiny.

Zdi takzvaně sesedají obzvláště v nepravidelně obývaných objektech. Ovlivňují je změny vlhkosti i teploty a působení různých faktorů v průběhu desítek let. Popraskat vám ale může i nevhodně zvolená hotová omítková směs. Potíže působí zateplení, výměna oken a dveří, nebo změna způsobu vytápění.

Tip: RUŠÍ VÁS HLUK OD SOUSEDŮ, PODÍVEJTE SE, CO S TÍM?

Jak na to

Před malováním po zatmelení větších trhlin a spár omítku znovu vyštukujte. Kvalitní štukové omítky a ošetřené penetrací zahladí nerovnosti i jemné vlasové trhliny. Pokud se menší či větší trhliny po čase objeví znovu, zkuste praskliny opravit za pomoci speciální stavební chemie, různých typů tmelů a stěrkových hmot. Práce se sádrou vyžaduje určitou praxi. S tmelicími a stěrkovými hmotami se pracuje lépe. Lze je snadno brousit, po vyzrání a vytvrdnutí jsou stále mírně pružné i flexibilní pro další pracování povrchu stěn.

popraskaná omítka

Jaké zvolit materiály

Menší a jemnější trhliny lze zapravit pomocí špachtle stěrkovými hmotami na bázi cementu, vápna nebo sádry. Na praskliny v rozích, na přechodech mezi stěnami a stropem, v místech propojení různých materiálů a kolem okenních parapetů či futer použijte akrylátové tmely. Hodí se do interiéru i v místech styku dvou různých materiálů, k vyplnění spár mezi rámy oken i dveří a zdivem. Dále pak k vyplnění rohových spár sádrokartonových příček a konstrukcí, dřevotřískových desek a dřevěných výztuh. Na tmelení spár a trhlin ve velké ploše omítky zvolte akrylátový štukový tmel s obsahem bílého křemičitého písku, který vytváří strukturu omítky a není tak hladký.

Spárovací výztužné pásky

Pro zafixování a zpevnění větších trhlin použijte spárovací výztužné pásky z netkaných textilií a skelných vláken. Před přiložením pásky odstraňte vrstvu barvy až na štuk a opravované místo vyčistěte, aby páska držela. Přiložte ji na čerstvě zatmelenou prasklinu a na ni nanesete poslední vrstvu tmelu. Tmelem vyplňte trhlina i oka v tkanině pásky. Povrch přebruste.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *