Jak odstranit silikon? Zbavte se otravných zbytků

Silikon je jeden z nejčastěji používaných materiálů  domácnosti. Perfektně těsní a plní svou funkci. Jakmile ho ale chceme odstranit, většinou narazíte na potíže.

Silikon pomůže k utěsnění hran vany, umyvadla i sprchového koutu a zabrání, aby voda zatékala tam, kam nemá. Dá se s ním i ledacos přilepit. Jeho octový pach rychle vyprchá a výsledná práce je velmi čistá. Občas je ale třeba silikon vyměnit.

V silikonu se často objeví prasklinky, jeho okraje mohou začít černat a plesnivět, a pokud se plíseň neodstraní, tak se šíří dál. Silikon se musí odstranit a dát nový. Vaše velká i malá koupelna bud znovu jako nová.

Mechanické odstranění silikonu

První cestou, jak odstranit silikon, je zkusit ho odstranit ručně. Část půjde přímo odtrhnout rukou, ale pokud je už hodně rozpraskaný, vezměte si na pomoc příborový nůž nebo škrabku na silikon. Speciální škrabku na silikon zakoupíte třeba v hobby marketech a poslouží vám velmi dobře k odškrabávání silikonu.

Dejte si pozor, ať nožem nepoškrábete vanu či dlaždice okolo silikonu. Nakonec musíte ještě opatrně odstranit zbytky, které zůstaly v okolí a tenké vrstvy pod původním silikonem. Na konečné dočistění ploch je však lepší zvolit chemický prostředek. Pokud předěláváte celou koupelnu, načerpejte trochu inspirace koupelen.

Odstranění silikonu speciálním odstraňovačem silikonu

Gel můžete použít už od začátku, nebo si s ním vypomoci v samotném závěru. Jakmile zanecháte škrábáním nožem nebo škrabkou, vezměte si na pomoc gel, ať nezničíte vybavení koupelny. Můžete si koupit speciální odstraňovač silikonu v podobě tubičky s průhledným gelem, který stačí jen nanést na silikon.

Výhodou gelu je, že funguje opravdu velmi rychle a silikon rozpustí už za 10 minut od nanesení. Navíc nikam nestéká, neničí nic v okolí, nezapáchá a má obvykle celkem příjemnou vůni. Odstranit se jím dají i velké vrstvy silikonu, stejně jako malé kousky. Po daném čase přiloženou škrabkou zbytek silikonu snadno seškrábnete.

Nikdy starý silikon nepřekrývejte novým

Možná vás napadlo, že se u rekonstrukce staré koupelny nebudete namáhat s pracným odstraňováním a platit za speciální odstraňovač silikonu. Pokud se ale rozhodnete místo jednoduše přesilikonovat, vůbec si nepomůžete. Pokud poškozenou původní vrstvu silikonu pouze přemáznete novou, nebude držet. A i když odstraníte jen část a snažíte se novou vrstvou překrýt těžko odstranitelné zbytky silikonu, konečný výsledek bude nejistý.

Poškozená místa začnou špatně těsnit a praskat. Celá vaše práce i nový silikon bude brzy zbytečná. Nová vrstva nepřilne k povrchu tak, jak by měla. Vyhodíte peníze a promarníte čas. Vždy je nutné nejprve pečlivě odstranit zbytky, povrch odmastit a aplikovat nový silikon. Jiné řešení není.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *