Vintage a retro – Návrat do minulosti

Pokud vás nebaví příliš studený až sterilní módní styl, vyzkoušejte nábytek, který má duši. Ne vždy se musí jednat o zařízení interiéru, které je odkázáno na skládku. Retro je veselé, elegantní a vintage zase uklidňující. V obou případech je využito přírodních materiálů: papírové tapety, dřevo, len či hedvábí.

vintage

Nábytek včetně bytové dekorace umí vykouzlit nostalgickou atmosféru starých dobrých časů. V dnešním článku se zaměříme na oba styly. Mimochodem mohou být jednotlivě, ale mnohdy i šikovně spojeny. Nábytek ve stylu vintage, provence, retro či industrial zažívají velký boom.

Vintage styl

Odlišit od sebe jednotlivé styly bývá velmi složité. Zatímco dříve byl určitý styl diktován společností, dnes je možné smíchat i jednotlivé prvky dohromady. Při zachování estetického cítění se není čeho obávat. Doplňky ve stylu vintage nesou podobné prvky, jako třeba provence. Hodí se zde decoupage, patchwork, barevné, ale i bílé talířky, vyřezávané poličky, romantické dózy. Jsou to maličkosti, ale dokážou do interiéru vnést pohodu a klid. I ti, kteří si libují v moderním nábytku, přiznávají, že se v takovém interiéru cítí velmi dobře. Připomíná doby našich babiček a prababiček.

Pojem vintage znamená v překladu starý – klasický. Tento název si vysloužily věci, které prokázaly svou životaschopnost tím, jak plynul čas. A čím jsou starší, tím více získávají na své duchovní hodnotě. Vintage se promítá do všech částí módy včetně interiérového designu.

retro

Retro styl

Podobně, jako vintage se i retro promítá do všech oblastí módy. Můžete spatřit retro automobil, retro oblečení, retro kočárek a retro nábytek či doplňky. Retro styl připomíná časy, které jsou již dávno pryč. Zajímavé je, že tento styl je poslední dobou hodně spojován s moderním vybavením domu. Retro dekorace dokáže i modernímu interiéru dodat nový rozměr.

Pojem retro znamená couvat v čase – jít pozpátku. Jedná se o návrat do doby 50 a 70 let 20. století. Velmi často se k navození retro stylu využívají věrné napodobeniny. Rozhodně to neznamená, že pokud zatoužíte po doplňcích retro, budete muset oblézat staré půdy a hledat v zaprášených krabicích. I když takový poklad také není od věci.

Fotografie publikována se svolením phaendin, MR LIGHTMAN Photography/FreeDigitalPhotos.net

Autor příspěvku: Redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *