Kuchyně ve stylu provence

Kuchyně ve stylu provence nám připomínají jih Francie, voňavou levanduli, azurové pobřeží a Středozemní moře. Navodí klid, harmonickou, idylickou i zklidněnou atmosféru. Provensálský styl je opravdu jedinečný.

Provensálský styl z typických a tradičních francouzských venkovských stavení známe asi od roku 1800, kdy začal vznikat z francouzského palácového stylu. Je elegantní, nostalgický, útulný, rustikální, nachází inspiraci v přírodě a častým motivem jsou květiny.

Využívá světlé, pastelové a krémové barvy evokující vybledlé barvy od slunce. Vezměte si styl poklidného venkova k sobě domů a podívejte se, jaká je vhodná barva kuchyně.

Provensálský styl kuchyně a jídelny

Kuchyň a jídelna by spolu měla ladit. Základem francouzského stylu jsou přírodní barvy, jako je bílá, béžová, šedá, fialová, zelená, modrá a hnědá ve světlých a pastelových odstínech. Převažují přírodní materiály, jako je dřevo, kámen, kov, proutí a textil.

Na podlahy se používá dřevo, kámen a keramické dlažby. Kámen a dřevo se používá i na obklad stěn či kuchyňské linky. Oblíbené jsou i stylové tapety. Bytový textil podléhá květinovým vzorům. Nábytek bývá masivní, světlý a s patinou. Zásuvky a vypínače bývají zase kulaté a z porcelánu.

Provensálská kuchyně

Provensálská, ať už velká či malá kuchyň je rustikální a venkovská. Pracovní deska může být z kamene, ale i z tvrdého dubového dřeva s matným lakem. K tomu dvojdílný keramický dřez a mosazné vodovodní baterie.

Otevřené police zdobí často používané nádobí, hlavně keramické, porcelánové, ze skla, dřeva i kovu. Zdi mohou být cihlové a neomítnuté nebo kamenné. Sporák má být široký, evokující původní krb.

Provensálské jídelny

Základem je kvalitní dřevěný nábytek bílé barvy, s patinou, masivní jídelní stůl a lněný ubrus. K tomu bílé, masivní židle a lavice s textilními podsedáky z přírodní tkaniny s květinovým vzorem.

Používají se příborníky, komody, kredence a vitríny. Jako dekorace volte malované květináče, plechové kbelíky, proutěné ošatky, svíčky, řezané květiny a čerstvé bylinky. Podívejte se na inspirace venkovní kuchyně.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *