Jak vytvořit zahradní jezírko ze staré vany?

Různé formy recyklace a využití čehokoli staršího a již použitého je velmi žhavým tématem dnešní doby. Stačí mít dobrý nápad, kreativní myšlení a dostatek chuti vdechnout starým věcem na vyhození zcela nový život. Vyrobit si můžete třena jezírko z vany, kterou byste jinak bez užitku vyhodili.

Pokud popustíte uzdu své fantazii a zapojíte svou zručnost, můžete si třeba ze staré vany vybudovat na zahradě nádrž s lekníny či s rybičkami spojenou s malým vodopádem. Právě takové zahradní jezírko z vany zkrášlí vaši zahradu a vytvoří oázu klidu. Pokud nemáte jiný nápad na využití staré vany, ale máte k dispozici zahradu, můžete to zkusit. Nabízíme popis postupu celého procesu předělávky jak si vytvořit zahradní jezírko svépomocí.

Výběr správného místa a vyhloubení jámy

Nejprve je třeba dobře zvážit místo, kam bude na vaší zahradě nejlepší vanu umístit. Nebojte se vytvořit si ze staré vany třeba zahradní jezírko ve svahu. Pokud do ní chcete dát i zmíněné rybičky, myslete na to, že se na přímém slunci v létě voda dost ohřeje a rybičkám by to mohlo vadit. Proto volte raději alespoň částečný stín. Jakmile vyberete vhodné místo, vykopejte si dostatečně velkou a hlubokou jámu. Měla by mít rovné dno, abyste si usnadnili vyrovnávání vany.

Vsazení vany do jámy

Jakmile vanu usadíte do vyhloubené jámy, pomocí vodováhy si ji srovnejte do roviny, aby nebyla zapuštěná vana nakřivo. Po srovnání vanu postupně přihrňte vykopanou hlínou a obložte ji také velkými kameny do tvaru oválu nebo obdélníku. Na ně pak nasypte písek a zapracuje ho do mezer mezi kameny. Pomocí hadice nakonec vypláchněte z vany nečistoty, zašpuntujte ji a napusťte do ní vodu. Pak ponořte z jedné strany do vany čerpadlo s hadičkou dlouhou asi 1 m.

Vytvořte si vodopád

Stará vana na zahradě poslouží i k vytvoření krásného vodopádu. Navršte z větších kamenů na jedné straně skalku, ze které bude stékat voda přímo do vany. Kameny skládejte tak, aby byla mezi nimi hadička od čerpadla schovaná a nebyla vidět. Zakupte si nádobky nebo vytvořte 2 odlitky z cementové hmoty a nechte je zatuhnout. Můžete je také natřít vhodnou barvou, která se vám hodí do zahrady. Doporučujeme volit přírodní barvy, třeba hnědou nebo zelenou.

Jak docílit cirkulace vody

Nádobky cementovou hmotou upevněte na vrchol z kamenů, aby z té vrchní tekla voda do spodní a z ní pak do vany. Hadici z čerpadla naveďte do vrchní nádobky a zakryjte kamínky. Nyní už zbývá jen umístit do vany vodní rostliny, vypustit rybičky a pustit čerpadlo. Voda vám dík tomu bude nepřetržitě cirkulovat mezi vanou a vrcholem z kamenů. Přesto je pravidelná údržba důležitá, proto se podívejte, jak čistit zahradní jezírko.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *