Jak vytvořit zahradní jezírko svépomocí

Zahradní jezírko vnáší do zahrady skutečný nádech přírody a zvýší pocit relaxace. Šumění vody a mihotající se ryby pod hladinou uklidni i ty nejvytíženější workoholiky.

Jezírko umístěte dál od převislých stromů a keřů. Vodní rostliny potřebují hodně světla. Vybírání listí na podzim je nutností, pokud zetlí, znečistí vodu a čištění je časově náročné. Listy, které necháte ve vodě zetlít, vylučují toxické látky, které škodí rybám i vodním živočichům. Kořeny některých dřevin mohou prorazit fólii, která tvoří dno jezírka. Tvar jezírka slaďte se stylem vaší zahrady. Blízko domu volte geometrický tvar s jednoduchými rovnými liniemi, dále od domu asymetrický tvar s lehkými křivkami.

Místo, tvar a hloubka jezírka

Dalším ukazatelem je hloubka jezírka. Pokud v němž chcete chovat ryby, musí být uprostřed hluboké alespoň 80 cm, aby zůstala voda na dně jezírka v zimě nezamrzlá a ryby pak mají bezpečné útočiště. Při hloubení okrajů vytvořte 20 cm hlubokou a 30 cm širokou terásku, kam dáte pobřežní vodní rostliny. Ve větších a hlubších nádržích můžete udělat i druhý stupeň, který by měl být o něco širší a 30 cm hluboký. Spodinu odstraňte a tmavší ornici uložte ve volné části zahrady na záhony. Při budování jezírka ve svahu zakupte hotový bazének ze skelného laminátu. Spodní hranu podložte nízkou zídkou z cihel nebo kamenů a všechny mezery pod bazénkem vyplňte pískem nebo zeminou.

Jak na stavbu zahradního jezírka

Bazénky z plastů jsou levnější, ale vydrží jen pár let. Sklolaminátové nádrže jsou dražší a vydrží a si 10 let. Fólie je v několika typech, butylanová, EPDM, LDPE, PE a PVC. Butylan se vyrábí ze syntetické gumy a je asi nejlepší. Vydrží až 50 let a má záruku na 20 let. Fólie EPDM je pevná, ale není tak pružná. Fólie LDPE se prodává v různých sílách a nejsilnější typ se skládá z více vrstev a má záruku 10 let. Polyetylen – PE je slabý a nehodí se na jezírko. PVC je poměrně silný a je asi o ½ levnější než butylen, pokud je fólie z PVC silná a pevná fólie, vydrží až 15 let.

Výpočet velikosti fólie

Změřte jámu pro jezírko tam, kde je nejdelší a nejširší. K oběma hodnotám připočtěte dvojnásobek maximální hloubky a získáte výslednou délku a šířku fólie i s překrytím okraje jezírka pro vytvoření kapes pro pobřežní rostliny. Pak ji přetáhněte přes jámu a zatěžte kameny. Po celém obvodu má přesahovat 15 cm. Jezírko naplňujte hadicí a opatrně fólii urovnávejte do zakřivených ploch. Pokud je okraj jezírka z dlažebních desek či kamenů, pokládejte je tak, aby přesahovaly o 5 cm okraj fólie.

Jak vytvořit zahradní jezírko svépomocí
Ohodnoť tento příspěvek:

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *