Jak vytvořit zahradní jezírko svépomocí – Praktické rady

Zahradní jezírko vnáší do zahrady skutečný nádech přírody a zvýší pocit relaxace. Šumění vody a mihotající se ryby pod hladinou uklidni i ty nejvytíženější workoholiky.

Chcete-li se pustit do budování zahradního jezírka, svoje nápady si prvně pořádně promyslete. Za prvé je důležité si rozmyslet, jakou funkci bude jezírko plnit. Jezírka mohou sloužit buď okrasným, nebo praktickým účelům. Tyto dvě funkce se dají samozřejmě i kombinovat. Jezírko si můžete vybudovat pouze kvůli dekoraci a okrasnému charakteru jezírka, nebo kvůli přirozené zásobárně vody pro zalévání a dokonce si můžete nechat udělat velké jezírko, které vám bude sloužit místo bazénu.

Vymyslete ideální místo pro zahradní jezírko

Jezírko umístěte dál od převislých stromů a keřů, ale nemělo by být vystavené přímému slunci, a to z praktického důvodu, ale i estetického, neboť jezírko bez okolní zeleně nevypadá tak půvabně. Jezírko tedy musíte dostat aspoň do částečného stínu. Vodní rostliny potřebují hodně světla.

Problém nastává s otázkou čištění jezírka. Vybudujete-li jezírko pod listnatým stromem, budou vám do něj neustále padat listy a vy se tak nevyhnete pravidelnému čištění. Ideálním řešením by byl neopadavý jehličnatý strom či keř, který vytvoří stín a zároveň nebude znečišťovat jezírko. Vybírání listí na podzim je nutností, pokud zetlí, znečistí vodu a čištění je časově náročné. Listy, které necháte ve vodě zetlít, vylučují toxické látky, které škodí rybám i vodním živočichům. Kořeny některých dřevin mohou prorazit fólii, která tvoří dno jezírka. Tvar jezírka slaďte se stylem vaší zahrady. Blízko domu volte geometrický tvar s jednoduchými rovnými liniemi, dále od domu asymetrický tvar s lehkými křivkami.

TIP: Ověřené dřevostavby od společnosti www.haas-fertigbau.cz.

Zahradní jezírko svépomocí

Tvar a hloubka jezírka

Dalším ukazatelem je hloubka jezírka. Pokud v němž chcete chovat ryby, musí být uprostřed hluboké alespoň 80 cm, aby zůstala voda na dně jezírka v zimě nezamrzlá a ryby pak mají bezpečné útočiště. Při hloubení okrajů vytvořte 20 cm hlubokou a 30 cm širokou terásku, kam dáte pobřežní vodní rostliny. Ve větších a hlubších nádržích můžete udělat i druhý stupeň, který by měl být o něco širší a 30 cm hluboký. Spodinu odstraňte a tmavší ornici uložte ve volné části zahrady na záhony. Při budování jezírka ve svahu zakupte hotový bazének ze skelného laminátu. Spodní hranu podložte nízkou zídkou z cihel nebo kamenů a všechny mezery pod bazénkem vyplňte pískem nebo zeminou.


Kam se zeminou?

Jakmile začnete bagrovat zeminu, abyste si udělali prostor na vytoužené jezírko, uvědomíte si, že ji nemáte kam dát. Zeminy bude bohužel takové množství, že si buď musíte zajistit její odvoz, nebo ji raději prakticky využít. Bohužel odvoz zeminy je spjatý s dalším navýšením nákladů.

Rozmyslete si tedy předem, zdali nepotřebujete na zahradě či zahrádce. Můžete ji použít na zpevnění svahu či vymodelování terénu.

Jak na stavbu zahradního jezírka

Bazénky z plastů jsou levnější, ale vydrží jen pár let. Sklolaminátové nádrže jsou dražší a vydrží a si 10 let. Fólie je v několika typech, butylanová, EPDM, LDPE, PE a PVC. Butylan se vyrábí ze syntetické gumy a je asi nejlepší. Vydrží až 50 let a má záruku na 20 let. Fólie EPDM je pevná, ale není tak pružná. Fólie LDPE se prodává v různých sílách a nejsilnější typ se skládá z více vrstev a má záruku 10 let. Polyetylen – PE je slabý a nehodí se na zahradní jezírko. PVC je poměrně silný a je asi o ½ levnější než butylen, pokud je fólie z PVC silná a pevná fólie, vydrží až 15 let.

Výpočet velikosti fólie

Změřte jámu pro jezírko tam, kde je nejdelší a nejširší. K oběma hodnotám připočtěte dvojnásobek maximální hloubky a získáte výslednou délku a šířku fólie i s překrytím okraje jezírka pro vytvoření kapes pro pobřežní rostliny. Pak ji přetáhněte přes jámu a zatěžte kameny. Po celém obvodu má přesahovat 15 cm. Jezírko naplňujte hadicí a opatrně fólii urovnávejte do zakřivených ploch. Pokud je okraj jezírka na zahradě z dlažebních desek či kamenů, pokládejte je tak, aby přesahovaly o 5 cm okraj fólie.

stavba zahradního jezírka

Dekorace

Nezapomeňte jezírko trochu ozdobit. Vysázejte kolem něj květiny a keře, kterým se daří u vody. Můžete vyzkoušet i zlaté rybičky či okrasné lekníny.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *